Menu Close

STEAM ugdymas

Dingęs pasaulis
2025-04-15 Panevėžio pradinės mokyklos 3d klasės mokiniai robotikos centre „RoboLabas“ susipažino su istorinėmis būtybėmis – dinozaurais, aptarė jų egzistavimo galimybes šiuolaikiniame pasaulyje. Naudodami robotikos priemones Wedo, Lego, LaQ, trečiokai konstravo tiranozaurą ir išbandė, kaip jis veikia. Užsiėmimo metu mokiniai tobulino pažinimo, skaitmeninę, kultūrinę kompetencijas.
Mokytoja Gitana
TŪM tinklaveika – Pradinė mokykla – „Žemynos“ progimnazija
Balandžio 16 d. Panevėžio pradinėje mokykloje vyko TŪM tinklaveikos renginys. Svečiuose lankėsi „Žemynos“ progimnazijos trečiokai su mokytoja Palmira Šimaitiene. Pasivaikščioję po mokyklą, mokiniai dalyvavo pamokoje „Medžiagų mišiniai. Saldi pamoka“. Jos metu trečiokai įtvirtino asmenines žinias apie medžiagų mišinius, sužinojo, kad mišiniai gali būti vienalyčiai ir nevienalyčiai bei įvardino jų pavyzdžius. O svarbiausia per praktinę veiklą atpažino šiuos mišinius, pasigamino saldėsį „Tinginys“ bei gražiai jį susipakavo. Pamokos pabaigoje įsivertino savo veiklą, atliktą darbą. Pamoka ne tik pavyko, bet tikrai buvo labai saldi!
Mokytojos Jolita ir Audronė
3c klasės mokiniai – jaunieji finansininkai
Balandžio 14 dieną, minint Finansinio raštingumo dieną, 3c klasės mokiniai aktyviai įsitraukė į Finansinio raštingumo savaitės veiklas ir tapo tikrais jaunaisiais finansininkais. Prisijungę prie interaktyvios internetinės platformos „Jaunieji finansininkai“, jie dalyvavo „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamoje programoje „Daugiau nei pinigai!“.
Ši savaitė – ne tik proga susipažinti su finansinio pasaulio pagrindais, bet ir puiki galimybė lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius. Kūrybiškos ir įtraukiančios veiklos skatino mokinius kritiškai mąstyti, planuoti savo išlaidas, taupyti, susipažinti su investavimo ir atsakingo skolinimosi principais.
Atsakydami į platformos paruoštus klausimus vaikai taip pat aiškinosi, kaip sudaromas biudžetas, kas yra kreditas, kaip veikia investavimas. Tai buvo ne tik smagi, bet ir itin naudinga patirtis, skatinanti vaikus tapti finansiškai raštingais ir atsakingais piliečiais nuo pat mažų dienų.
Mokytoja Neringa
Mano rankose molis atgyja
4b klasės mokinių rankose atgijo molis. Edukacijos metu, kuri vyko D. Svilienės keramikos studijoje, mokiniai susipažino su molio rūšimis, savo rankose formavo molį, kol jis įgijo pasirinktą formą – „obuolį“. Sužinojo, kokios kaitros reikia, kad pagamintą gaminį išdegus galėtų panaudoti buityje. Nulipdytus ir išdegtus darbus reikėjo nuglaistyti ir vėl laukti, kol juos išdegs krosnyje. Laimingi, kad darbus pavyko pasigaminti ir gražiai nuglaistyti mokiniai lauks Motinos dienos, nes savo darbais nori pradžiuginti mamas. Mokiniai edukacijos metu tobulino šias kompetencijas: kultūrinę, kūrybiškumo, komunikavimo, socialinę, emocinę.
Mokytoja Dora
Žaislo gaminimas
4b klasės mokiniai žaislams pagaminti rinkosi medį ir šokoladą. Įtvirtindami erdvinių figūrų pavadinimus gamino žaislus kubo ir rutulio formos. Medinius žaislus gamino Kraštotyros muziejuje iš erdvinių figūrų – kubelių. Ant jų užrašė savo ir savo artimųjų vardus. Sukinėdami kubelius į visas puses, stengėsi sudėlioti kuo daugiau skirtingų žodžių. Kitą žaislą – rutulį – pasigamino Staniūnų dvaro sodyboje iš šokolado ir papuošė pabarstukais. Vaikai džiaugėsi ir valgomu ir nevalgomu žaislu. Mokiniai edukacijos metu tobulino šias kompetencijas: kultūrinę, kūrybiškumo, komunikavimo, socialinę, emocinę.
Mokytoja Dora
Sūri pamoka
Balandžio 9 d. mūsų mokyklos 3 b klasėje viešėjo Vytauto Mikalausko menų gimnazijos ketvirtokai. Mokiniai dalyvavo tinklaveikos pamokoje ,,Medžiagų mišiniai. Sūri fantazija“. Joje svečiai gaminosi sūrią tešlą iš miltų, druskos ir vandens mišinio. Pasitelkę fantaziją vaikai kūrė įvairius darbelius. Daugelis mokinių lipdymą iš sūrios tešlos išbandė pirmą kartą, tačiau pirmieji bandymai jų nenuvylė. Į savąją mokyklą svečiai grįžo nešini puikiausiais darbais.
Mokytoja Rita
Žalioji palangė
2025 m. kovo 27 d. 3d klasės mokiniai pradėjo STEAM projektą „Žalioji palangė“. Mokiniai pasiruošė dirvožemį ir pasėjo pomidorų sėklytes. Jas laistė, stebėjo ir fiksavo kada išdygo pirmieji pomidorų daigeliai. Trečiokai įsitikino, kad augalai juda – ypač saulėtomis dienomis vazonus ant palangės teko pasukti net keletą kartų. Balandžio 9 d. klasėje apsilankė svečiai iš Panevėžio socialinių pokyčių centro. Kartu su trečiokais svečiai gamino Oliziukus. Tai ne tik smagi, kūrybinga veikla. Pagamintą Oliziuką trečiokai turės nuolat laistyti, stebėti per kiek laiko sužaliuos „plaukai“. Mokiniai turės palyginti, kur greičiau išdygsta augalas – pjuvenose ar dirvožemyje, įsitikins, kad visiems augalams reikia vandens bei šilumos. Savo stebėjimus vaikai užfiksuos ir palygins su draugų. Mokiniai labai tikisi, kad atliktų tyrimų rezultatai jų nenuvils – Oliziukai papuoš namus, o vasarą prisirpę pomidorai džiugins akis ir pilvukus!
Vykdydami projektą 3d klasės mokiniai tobulina pažinimo, kūrybiškumo, socialinę, emocinę ir sveikos gyvensenos kompetencijas.
Mokytoja Gitana
Inžinerija ir tvarumas
Kovo mėnesį 3c klasės mokiniai vykdė projektinę veiklą „Inžinerija ir tvarumas”, kuri sujungė gamtos mokslą, technologijas ir menus. Susipažinę su įvairiomis energijos rūšimis, jos gamyba ir paskirstymu, trečiokai iš antrinių žaliavų kūrė elektros energijos kelio „stoteles” – nuo elektrinės iki mūsų namų, iliustravo jas piešiniais. Veikla buvo pratęsta muzikos pamokose, kur vėliau instrumentais kūrė muzikinį foną, dainavo Tele Bim Bam dainą S. Gedos žodžiais ,,Televizorius”, nagrinėjo televizijos bei muzikos ryšius. Šis projektas taip pat skatino vaikus rūpintis gamta, saugoti, pažinti ją, todėl mielai dalyvavo „Žaliosios palangės” iniciatyvoje – sėjo pomidorų sėklas, tyrinėjo gamtos pasaulį.
Projektinės veiklos metu mokiniai tobulino kritinį mąstymą apie energiją ir tvarumą, ugdėsi kūrybiškumo, saviraiškos kompetencijas, taip pat stiprino komandinio darbo bei komunikacinius gebėjimus.
Mokytoja Neringa
Kelionės, kurios keičia pasaulį
Balandžio 8 d. 4 c klasės mokiniai turėjo edukacinių – nuotolinių įdomiųjų pamokų dieną. Pirmiausiai dalyvavo nuotolinėje UAB „Ekonovus“ pamokoje „Atliekų kelias – kuo tampa atliekos?“. UAB „Ekonovus“ – viena iš didžiausių ir sparčiausiai augančių atliekų ir aplinkos tvarkymo įmonių Lietuvoje. Šios įmonės organizuotoje nuotolinėje pamokoje mokiniai susipažino su atliekų rūšiavimo svarba ir kelione nuo mūsų namų iki perdirbimo ar sąvartynų. Vaikai įtvirtino, kaip teisingai rūšiuoti buitines atliekas, kas nutinka su perdirbamomis medžiagomis, ir kodėl svarbu mažinti atliekų kiekį kasdienybėje. Kitoje nuotolinėje pamokoje „Lietuvoje auginta! Sveikų skonių kelionė“ mokiniai leidosi į pažintinę kelionę po Lietuvoje užaugintus vaisius, daržoves, grūdines kultūras ir pieno produktus. Pamoka buvo skirta ugdyti sveikos mitybos įpročius bei supratimą apie vietinių ūkininkų darbą. Mokiniai užtvirtino sporto svarbą mūsų kasdieninėje veikloje ir atliko daržovių mankštą. Visi suprato, kad verta rinktis šviežią, vietinį produktą, maistą. Nuotolinių pamokų metu mokiniai ne tik sužinojo, bet ir džiugiai įtvirtino, pasitikrino turimas žinias.
Mokytoja Audronė
Balandžio mėnesio tema – „Kuo užaugęs būsiu?“
2025 m. balandžio 7 d. 3a klasės mokiniai dalyvavo integruotoje matematikos pamokoje robotikos centre „RoboLabas“. Čia mokiniai susipažino su programavimu ir išbandė savo gebėjimus dirbdami su robotuku Ozobot.
Būsimieji programuotojai mokėsi parinkti tinkamus kodus ir teisingai nubraižyti robotuko kelią. Visiems pavyko sėkmingai atlikti užduotis!
Veiklos metu mokiniai tobulino skaitmeninę, kūrybiškumo bei problemų sprendimo kompetencijas.
Mokytoja Edita
Kosminė kelionė į Marsą
Balandžio 2 d. 3c klasės mokiniai dalyvavo edukacijoje „Kosminė kelionė į Marsą“ RoboLabas centre. Šiame užsiėmime vaikai ne tik sužinojo daugybę įdomių faktų apie kosmosą, bet ir tapo tikrais inžinieriais! Dirbdami komandose, mokiniai kūrė ir programavo savo marsaeigius naudodami LEGO Education WeDo 2.0 įrangą, taip lavindami inžinerinius ir technologinius įgūdžius.
Šis edukacinis užsiėmimas suteikė puikią progą toliau tobulinti bendradarbiavimo, kritinio mąstymo ir kūrybiškumo gebėjimus, o smalsumas ir entuziazmas buvo pagrindiniai varikliai, vedę vaikus į šį įspūdingą kosminį tyrinėjimą.
Mokytoja Neringa
Medžiagų mišiniai: ko, kiek, kaip?
Gamtos mokslų pamokoje 3 b klasės mokiniai aiškinosi mišinio sąvoką, susipažino su įvairiais medžiagų mišiniais. Sužinojo, kad jie gali būti skystieji, kietieji ir dujiniai. Išmoko pasigaminti druskos tešlos mišinį ir iš jo technologijų pamokoje gamino įvairius darbelius. Juos pristatė klasės parodėlėje.
Šių veiklų metu trečiokai tobulino pažinimo, kūrybiškumo kompetencijas.
Mokytoja Rita
TŪM tinklaveika: pamoka „Vanduo. Koks jis? Vandens kelionė“
Kovo 21 d. Panevėžio pradinėje mokykloje vyko TŪM tinklaveikos renginys. Svečiuose lankėsi Rožyno progimnazijos 3b klasės mokiniai kartu su savo mokytoja Valda.
Pamokos „Vanduo. Koks jis? Vandens kelionė“ metu mokiniai atliko įdomius ir smagius eksperimentus, kurių metu įsitikino, kad vanduo – svarbiausias skystis Žemėje. Trečiokai tyrinėjo, kaip vanduo keičia savo būsenas ir kaip vyksta jo kelionė apytakos ratu. Atlikdami įvairias užduotis mokiniai įvardijo vandens būsenas, pateikė pavyzdžių, kada ir kaip jos keičiasi. Dirbdami poromis ir komandoje, vaikai aktyviai sprendė užduotis, diskutavo, dalijosi atradimais. Buvo smagu mokytis kartu!
Mokytoja Edita Daraškienė
Padovanojome sparnuočiams namus
2025 m. kovo mėnesį 1a, 1d, 2a, 3c, 3d, 4a ir 4c klasių mokiniai dalyvavo Panevėžio gamtos mokyklos akcijoje „Padovanok namus sparnuočiui“. Grįžusius paukščius ne visada lepina šilti orai ar palankios aplinkybės lengvai rasti maisto ar vietą apsistoti. Mažieji meistreliai padeda jiems gamindami inkilus. Kovo 20 d. Panevėžio gamtos mokykla organizavo Pasaulinės Žemės dienos renginį „Amžina atsakomybė už visa, kas gyva“. Jame buvo apdovanoti inkilų akcijos dalyviai. Ypatingą dovaną gavo 4c klasės mokinys Ignas Baronas už inkilą pelėdai. Mokiniai geriau suprato aplinkos apsaugos ir ekologinio sąmoningumo svarbą, gilino komunikavimo, kultūrinę bei pažinimo kompetencijas.
Mokytojos Birutė, Ona, Daiva, Neringa, Jolita, Laimutė, Audronė
Erdvės horizontai ir Amžinybė
Panevėžio pradinės mokyklos 4-ų klasių mokinių inžinerinis sprendimas projekte „Erdvės horizontai ir Amžinybė“ siekia apjungti fizinį bei dvasinį matmenį – tai įkvepianti ir gili veikla, kuri ne tik skatina mokslo ir tikėjimo sąveiką, bet ir ugdo kūrybiškumą bei mąstymą apie pasaulį iš naujos perspektyvos. Įdomu, kaip mokiniai, siekdami suprasti erdvę ir jos dėsnius, taip pat gilinasi į amžinybės sampratą, kurią jie atranda per įvairias diskusijas ir kūrybines veiklas. Biblijos personažo Jonos istorija kalba apie pasitikėjimą, tikėjimą bei harmoniją, tai puikiai dera su mokinių siekiu išsiaiškinti, kaip mūsų gyvenimas gali atspindėti tiek fizinius dėsnius, tiek dieviškąją tvarką. Tokie projektai – tai tarsi tiltas tarp mokslo ir tikėjimo, kuris padeda jaunajai kartai atrasti pasaulio grožį ir prasmingumą.
Mokytoja Kristina Skrudupė
Mano svajonių kelionė po Lietuvą
4b klasės mokiniai suplanavo kelionę į Trakus. Prieš išvyką atliko namų darbus: analizavo Trakų miesto žemėlapį; suplanavo, kokiomis gatvėmis reikės eiti, kad nuo autobuso stotelės sėkmingai pasiektų Trakų pilį; susipažino su karaimų nacionaliniu patiekalu. Sudarė maršrutą, kur sustos ir ką aplankys; pasidomėjo kiek kilometrų reikės nuvažiuoti ir kiek valandų praleis kelionėje, apskaičiavo kokiu vidutiniu greičiu reikės važiuoti, kad suspėtų įgyvendinti savo kelionės planus. Pirmoji kelionės stotelė – Kernavė. Užlipo į visus piliakalnius, suskaičiavo laiptelius, išsiaiškino, kokio aukščio yra visi penki Kernavės piliakalniai. Aplankė AJ Šokoladas muziejų, grožėjosi saldžiais eksponatais ir patys gamino saldumynus. Per matematikos pamoką nubraižė stulpelines diagramas, išrinko aukščiausią piliakalnį, paskaičiavo aukščių skirtumus. Dailės pamokoje piešė Trakų pilį, Kernavės piliakalnius. Namuose sukonstravo pilis ir piliakalnius. Mokiniai suprato, kad planuoti ir įgyvendinti planus reikia patirties, kūrybiškumo.
Mokytoja Dora
Detektyvas „Gamtos išteklių vagys. Motinos Žemės gelbėjimas“
Kovo 18 d. 4c klasės mokiniai dalyvavo nuotolinėje pamokoje – detektyve „Gamtos išteklių vagys. Motinos Žemės gelbėjimas“. Mokiniams peržvelgus turimus užduočių lapus teko patiems garsiai virtualioje aplinkoje įvardyti pamokos uždavinį, sėkmės kriterijus ir kibti į darbus. Buvo rasta nusikaltimo vieta ( tai mūsų Žemė ), nustatyta galima nusikaltimo data ( 1760 – pramonės perversmas ), rasti įkalčiai ir žinoma kaltininkai ( mes – žmonės ). Pamokos metu aptartos galimybės, kaip mes visi drauge galime apsaugoti mūsų Žemę nuo iškylančių jai pavojų. Pamokos pabaigoje įsivertinome savo pasiekimus, pasidžiaugėme įvykusia netradicine pamoka, kurioje buvo ugdomos pažinimo, komunikavimo, iniciatyvumo kompetencijos.
Mokytoja Audronė

Kavos dėmelėse slypinti kūryba

Netikėta meno forma, kvapnus kavos aromatas ir mažųjų kūrėjų vaizduotė – visa tai susijungė Panevėžio pradinės mokyklos 3a klasės mokinių parodoje „Kavos dėmelėse slypinti kūryba“, eksponuojamoje kavinėje „Kavos dėžutė“. Ši paroda – tai ne tik unikali galimybė vaikams parodyti savo darbus, bet ir kūrybos šventė, skatinanti pasitikėjimą ir drąsą kurti.

Nuo eksperimento iki parodos

Panevėžio pradinės mokyklos 3a klasės mokiniai kviečia atrasti netikėtą meno formą – piešinius, gimusius iš kavos dėmelių. Ši kūrybinė kelionė prasidėjo nuo netradicinės pamokos, kurios metu vaikai eksperimentavo su kavos tirpalu, leisdami jam laisvai išsilieti ant popieriaus.

Mokytoja Edita Daraškienė pasakoja, kad viskas prasidėjo nuo gamtos mokslų pamokos apie tirpalus. „Su vaikais maišėme įvairius tirpalus, tirpinome druską, cukrų, o tuomet kilo mintis pažiūrėti, kaip tirpsta kava“, – prisimena mokytoja.

Iš tirpintos maltos kavos gimė kvapnus tirpalas, kuris pasirodė esąs puikus natūralus dažas. „Tuomet sugalvojome kavos tirpalą pilti ant popieriaus ir stebėti kas vyksta“, – aiškina mokytoja.

Skaitykite plačiau JP.lt:

Panevėžiečių pradinukų fantazijos pasaulis: kavos dėmelės virto meno kūriniais

Statistika mokykloje
Vasario 25 d. Panevėžio pradinės mokyklos 3d klasės mokiniai matematikos pamokoje susipažino su diagramų kūrimu Microsoft Word programoje. Trečiokai išsiaiškino, kad skaitmeniniu būdu galima nubraižyti pačių įvairiausių diagramų. Kiekvienas mokinys sugalvojo tiriamąją problemą ir apklausė 20 mokyklos mokinių. Trečiokai domėjosi mėgstamiausiais vaikų ledais, žaidimais, gyvūnais ir pan. Kovo 7 d. pagal surinktus duomenis mokiniai braižė stulpelinę bei skritulinę diagramas, mokėsi tinkamai užrašyti duomenų parametrus. Vykdydami projektą mokiniai tobulino komunikavimo ir skaitmeninę kompetencijas.
Mokytoja Gitana
Inžinerija – Panevėžio DNR
VšĮ Panevėžio plėtros agentūra „Panevėžys NOW” jau trečius metus skatina miesto bendruomenę švęsti Inžinerijos dieną, kuri minima kovo 4 d. Visą kovo mėnesį mieste vyks renginių ciklas „Inžinerija – Panevėžio DNR”. „Inžinerija – Panevėžio DNR” šventės atidaryme Laisvės aikštėje, kovo 6 d. dalyvavo ir mūsų mokyklos 4 d klasės mokiniai. Renginio metu vyko atvira STEAM pamoka – mokslininkų pasirodymas, kitų miesto verslo įmonių bei švietimo įstaigų pristatymas. Šventės metu Panevėžio moksleiviai šoko ypatingą bendrą šokį – flashmobą, kurio metu dalyviai kartu sukūrė roboto formos choreografinę kompoziciją. Tai ne tik smagus ir įtraukiantis pasirodymas, bet ir puiki galimybė būti svarbia šventės dalimi!
Mokytoja Jolita
Inžineriniai sprendimai architektūroje
Vasario 7 ir 25 dienomis 3 b klasės mokiniai vykdė inžinerinį projektą ,,Inžineriniai sprendimai architektūroje“.
Dailės pamokoje mokiniai tyrinėjo įvairių architektų sukurtus pastatus. Aiškinosi projekto sąvoką ir jo paskirtį. Aptarė pastatų statyboms naudojamas medžiagas ir jų savybes. Patys kūrė namų projektus ir pagal juos technologijų pamokoje atliko inžinerinius sprendimus, kurdami savitus statinius.
Projekto metu trečiokai ugdėsi pažinimo, skaitmeninę ir kūrybiškumo kompetencijas.
Mokytoja Rita
Svečiai
Vasario 28 d. mokykloje vyko TŪM tinklaveikos renginys, kuriame dalyvavo „Žemynos“ progimnazijos 3d klasės mokiniai. STEAM veikloje „Medžiagų mišiniai: ko ir kiek?“ Pradinės mokyklos mokytoja Gitana Zupkaitė svečius supažindino su medžiagų mišiniais. Praktinėje tiriamojoje veikloje mokiniai, gamindami šokoladinį glajų, mokėsi tiksliai matuoti birius ir skystus produktus, aiškinosi kaip skirtingos medžiagos sąveikauja tarpusavyje, kaip keičiasi medžiagos būsena veikiant skirtingai temperatūrai. Buvo skanu ir labai saldu!
Mokytoja Gitana
Tradicinių ir šiuolaikinių medijų sintezė
Sausio 15 ir 17 dienomis 3 b klasės mokiniai vykdė projektą ,,Tradicinių ir šiuolaikinių medijų sintezė“. Informacinių technologijų pamokoje ,,Išmanusis pradinukas“ mokiniai, naudodami ,,Staedtler“ įrankį, kūrė mandalas. Po to dailės pamokoje pačių sukurtas mandalas spalvino spalvotais pieštukais, flomasteriais, taip sukurdami joms savitą spalvinį koloritą.
Šių pamokų metu mokiniai naudojo tradicines ir šiuolaikines medijas ir jų pagalba atliko užduotis.
Projekto metu trečiokai ugdėsi pažinimo, skaitmeninę ir kūrybiškumo kompetencijas.
Mokytojos Svetlana ir Rita

Inžineriniai sprendimai kompiuterio ekrane

Inžineriniai sprendimai kompiuterio ekrane
3c klasės mokiniai sausio mėnesį susipažino su programuotojo profesija. Klasės valandėlės metu karjeros specialistė Edita padėjo vaikams išsiaiškinti su pagrindinėmis programuotojų darbo priemonėmis, užduotimis, kurias reikia atlikti, bei asmeninėmis savybėmis, būtinomis šiai profesijai. Mokiniai taip pat sužinojo, kaip programuotojai, naudodami specialias kalbas ir įrankius, kuria programas ir interneto svetaines. Vėliau trečiokai popieriaus lape patys kūrė savo internetinius puslapius: sugalvojo pavadinimą, piešė logotipą ir nurodė puslapio veiklą. Šis užsiėmimas padėjo geriau suprasti internetinių svetainių kūrimo procesą.
Na, o sausio 28 d., lankydamiesi Pikselių klasėje mokėsi naudotis „Canva“ programa. Mokiniai, susipažinę su vizualinio turinio kūrimo įrankiais, aiškinosi, kaip naudojant šablonus ir vaizdus galima kurti reklaminį filmuką, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Grįžę į namus vaikai toliau tobulino savo skaitmeninius gebėjimus, kurdami filmukus, kuriuos vėliau pristatė klasės draugams. Ši veikla padėjo mokiniams suprasti, kad inžineriniai sprendimai ir technologijos gali būti naudojamos ne tik profesinėje veikloje, bet ir asmeniniam kūrybiškumui ugdyti.
Mokytoja Neringa

 

Inžinerijos tęstinumas. Cheminių procesų eksperimentas „Lavos lempa“

Vasario mėnesį 4a,4c,4d klasių mokiniai per visuomeninio ugdymo pamoką domėjosi lavos lempos istorija. Idėja sukurti lavos lempą priklauso Edwardas Cravenas Walkeris, inžinierius iš JK. Būtent jis 1963 m. atliko aliejaus ir parafino maišymo eksperimentą, po to mišinį pašildė. Šis efektas sukrėtė išradėją savo grožiu ir jis sugalvojo unikalią lempą. Bet kuriame interjere yra vieta lavos lempai. Įrenginys ne tik atlieka dekoravimo vaidmenį, bet ir veikia kaip apšvietimo prietaisas. Šis daiktas perkamas kaip dekoracija ir pramoga regėjimui ir sielai. Per dailės pamoką ketvirtokai kūrė lavos lempos dizainą. Per gamtos mokslų pamoką su mokiniais aptarėme, kaip namuose galima pasidaryti lavos lempą, susipažinome su priemonėmis. Vaikai namuose atliko cheminių procesų eksperimentą. Įpylė į stiklinį indą vandens, aliejaus, įlašino skystų maistinių dažų, įmetė putojančią tabletę. O kiek buvo džiaugsmo ir juoko, kai inde pradėjo šnypšti tabletė ir spalvoti rutulėliai ėmė judėti! Per gamtos mokslų pamoką darydami išvadas mokiniai aiškinosi lavos lempos mokslinį principą. Aliejus netirpsta vandenyje, maistiniai dažai maišomi tik su vandeniu, putojanti tabletė (organinės rūgšties ir kepimo sodos mišinys) reaguoja su vandeniu ir susidaro didelis kiekis anglies dioksido, kuris yra maži burbuliukai, matomi plika akimi. Prie pigmento blokų pritvirtinti oro burbuliukai, dėl kurių jie pakils. Kai burbuliukai išplauks, pigmento blokas nukris atgal į butelio dugną, vėl bus pritvirtintas prie burbuliukų ir vėl pakils. Tai kartojama tol, kol cheminė reakcija tarp putojančios tabletės ir vandens pasibaigs. Šis įtraukiantis kiekvieną vaiką eksperimentas „Lavos lempa“ yra gera iliustracija apie cheminius procesus, kurie nuolat vyksta gamtoje, mumyse ir aplink mus
Ketvirtokų mokytojos: Laimutė, Audronė, Jolita

Matematika su Ozobot

2025-02-24 Panevėžio pradinės mokyklos 3d klasės mokiniai lankėsi robotikos centre „RoboLabas“. Užsiėmimo metu trečiokai gilinosi į programavimo paslaptis, susipažino su robotuku Ozobot. Būsimieji IT specialistai, mokėsi užprogramuoti robotuko Ozobot kelią link teisingo atsakymo, t.y., apskaičiavę skaitinių reiškinių reikšmes, turėjo pasirinkti ir nurodyti teisingą krypties kodą. Atlikdami užduotis trečiokai tobulino skaitmeninio raštingumo kompetenciją.
Mokytoja Gitana

Kosminė kelionė į Marsą

Vasario 12 d. 4b klasės mokiniai lankėsi Robolabe edukacinėje- pažintinėje pamokoje “Kosminė kelionė į Marsą”. Susipažino su kosmosu, raketų mokslu, skrydžiais į kosmosą, technologijomis, dangaus objektais. Vaikai sužinojo įdomių faktų apie tarptautines organizacijas, veikiančias kosmoso srityje, skrydžius į kosmosą ir pan. Turėjo galimybę patys sukonstruoti marsaeigį ir jį užprogramuoti naudodami LEGO Education WeDo 2.0 programinę įrangą. Ši veikla padėjo vaikams suprasti blokinio programavimo pagrindus. Mokiniai mokėsi spręsti problemas, bendradarbiauti ir efektyviai komunikuoti. Ugdomos kompetencijos: pažinimo, skaitmeninė, pilietiškumo.

Mokytoja Dora

Inžineriniai sprendimai kompiuterio ekrane
3c klasės mokiniai sausio mėnesį susipažino su programuotojo profesija. Klasės valandėlės metu karjeros specialistė Edita padėjo vaikams išsiaiškinti su pagrindinėmis programuotojų darbo priemonėmis, užduotimis, kurias reikia atlikti, bei asmeninėmis savybėmis, būtinomis šiai profesijai. Mokiniai taip pat sužinojo, kaip programuotojai, naudodami specialias kalbas ir įrankius, kuria programas ir interneto svetaines. Vėliau trečiokai popieriaus lape patys kūrė savo internetinius puslapius: sugalvojo pavadinimą, piešė logotipą ir nurodė puslapio veiklą. Šis užsiėmimas padėjo geriau suprasti internetinių svetainių kūrimo procesą.
Na, o sausio 28 d., lankydamiesi Pikselių klasėje mokėsi naudotis „Canva“ programa. Mokiniai, susipažinę su vizualinio turinio kūrimo įrankiais, aiškinosi, kaip naudojant šablonus ir vaizdus galima kurti reklaminį filmuką, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Grįžę į namus vaikai toliau tobulino savo skaitmeninius gebėjimus, kurdami filmukus, kuriuos vėliau pristatė klasės draugams. Ši veikla padėjo mokiniams suprasti, kad inžineriniai sprendimai ir technologijos gali būti naudojamos ne tik profesinėje veikloje, bet ir asmeniniam kūrybiškumui ugdyti.
Mokytoja Neringa
Tyrinėjimas ir eksperimentavimas su kietosiomis medžiagomis
Sausio mėnesį per gamtos mokslų pamoką 3 a klasės mokiniai nagrinėjo kietąsias medžiagas, jų savybes ir atsparumą smūgiams. Viena iš tirtų medžiagų buvo kiaušinis – trapus ir lengvai dūžtantis objektas. Mokiniai kėlė probleminį klausimą: kaip apsaugoti kiaušinį nuo sudužimo jį numetant iš 2, 5 metrų aukščio? Mokiniai kūrė apsaugines konstrukcijas, naudodami įvairias kietąsias medžiagas: kartoną, šiaudelius, plastiką, balionus ir kt. Jie eksperimentavo, bandydami sukurti konstrukciją, kuri efektyviausiai sugertų smūgio jėgą ir apsaugotų kiaušinį nuo skilimo. Per matematikos pamoką mokiniai matavo ir skaičiavo konstrukcijų matmenis, įvertino jų masę, proporcijas bei simetriją. Jie taip pat analizavo eksperimentų rezultatus, lygino, kuri apsauga buvo veiksmingiausia ir kodėl. Per technologijų pamoką mokiniai praktiškai įgyvendino savo idėjas – konstravo ir testavo savo apsaugines sistemas kiaušiniui. Po bandymų jie aptarė, kurios konstrukcijos pasiteisino, kodėl vienos buvo veiksmingesnės už kitas, ir ką būtų galima patobulinti ateityje. Veiklos pabaigoje mokiniai dalijosi savo įžvalgomis, aptarė, kurios medžiagos geriausiai sugėrė smūgį, ir kokie inžineriniai sprendimai buvo efektyviausi. Šis tarpdisciplininis projektas lavino mokinių kritinį mąstymą, kūrybiškumą ir problemų sprendimo įgūdžius.
Mokytoja Edita
Pakalbėkime apie pinigus
Sausio 4 d. Panevėžio pradinės mokyklos 3d klasės mokiniai lankėsi SEB banke. Edukacijos metu trečiokai susipažino su banko patalpomis, aplankė jau nebeveikiančią saugyklą, išsiaiškino kiek skirtingų pareigybių yra banke. Mokiniai susipažino su pinigų istorija: nuo jų atsiradimo iki šiuolaikinių – elektroninių pinigų ir kortelių, svarstė kas svarbiau – poreikis ar noras, diskutavo ar reikia taupyti bei kaip tą padaryti, žaidė žaidimą „Ar pažįstate pinigus?“. Vaikams labai įdomu buvo išsiaiškinti iš kiek ir kokių dalių padaryta banko kortelė, ieškoti būdų kaip pagaminti tvaresnes korteles. Daug džiaugsmo mokiniai patyrė kurdami naują SEB banko kortelės dizainą. Edukacijos metu trečiokai ugdėsi pažinimo, kūrybiškumo ir komunikavimo kompetencijas.
Mokytoja Gitana
Bioinžinerijos projektinis darbas „Panaudoto aliejaus kelias“
Visą sausio mėnesį mokyklos ketvirtokai domėjosi bioinžinerija, kūrybiškai sprendė „Naudoto aliejaus kelio“ inžinerinius iššūkius. Per informacinių technologijų pamokas mokiniai interneto platybėse ieškojo aliejaus rūšių, tinkamų maisto gamybai. Vykdė apklausą „Kokį aliejų kepimui naudoja klasės mokinių šeimos?“ Per matematikos pamoką surinktus duomenis įrašė į lentelę. Braižė stulpelines diagramas. Per dailės pamoką piešė aliejui laikyti skirtas talpyklas. Informacinių technologijų pagalba sukūrė reklaminį plakatą „Naudoto kepimo aliejaus kelias“. Naujiena , kad iš gyventojų surinkto naudoto kepimui aliejaus yra gaminami biodegalai – biodyzelinas. Teisingas aliejaus atliekų rūšiavimas prisideda prie atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo.
Ketvirtokų mokytojos: Laimutė, Dora, Audronė ir Jolita
STEAM veikla „Tirpalai ir kavos menas“
3a klasės mokiniai per gamtos mokslų pamokas tyrinėjo tirpalų sudėtį ir savybes. Jie išsiaiškino, kas yra tirpiklis ir tirpinys, kokios medžiagos vandenyje tirpsta, o kurios išlieka kietos. Praktinės veiklos metu mokiniai tirpinimo bandymus atliko su cukrumi, druska ir kavos pupelėmis, stebėdami, kas turi įtakos medžiagų tirpumui. Aptarę, kodėl kavos pupelės vandenyje netirpsta, suprato, kad jas reikia sumalti, kad susidarytų tirpalas. Pamoka pakvipo kava!
Tačiau kas nutinka, kai kava išsipila? Ne bėda – trečiokai išbandė netikėtą kūrybinį metodą! Jie sąmoningai išliejo kavos tirpalą ant popieriaus ir iš gautų dėmių kūrė nuostabius meninius paveikslus. Ši integruota STEAM veikla sujungė gamtos mokslus, eksperimentus ir meną, skatindama mokinių kūrybiškumą, smalsumą ir tyrinėjimo džiaugsmą.
3a klasės mokiniams ši užduotis puikiai pavyko – jų darbai atskleidė, kaip mokslas ir menas gali būti glaudžiai susiję!
Mokytoja Edita
Edukacija Panevėžio Kraštotyros muziejuje „Kai gyveno karaliai“
Sausio 30 d. 3a klasės mokiniai dalyvavo edukacinėje programoje Panevėžio kraštotyros muziejuje „Kai gyveno karaliai“. Užsiėmimo metu jie nusikėlė į karaliaus Mindaugo laikus, susipažino su to meto pilimis, žmonių gyvenimu ir karyba.
Praktinės veiklos metu mokiniai ugdė inžinierinius gebėjimus – konstravo pilies modelį ir eksperimentavo su katapulta, bandydami ją sugriauti. Taip jie ne tik pagilino istorines žinias, bet ir pritaikė fizikos bei inžinerijos principus, mokydamiesi apie gynybinių statinių stiprumą bei viduramžių karo techniką.
Ši edukacinė patirtis padėjo mokiniams geriau suprasti Lietuvos istoriją, sustiprino jų kritinį mąstymą, kūrybiškumą ir komandinio darbo įgūdžius.
Mokytoja Edita
Integruota veikla su „Mind Designer“ robotukais
2025 m. sausio 29 d. 3a klasės mokiniai lankėsi „Robolabas“ centre, kur dirbo su „Mind Designer“ robotukais. Užsiėmimo metu mokiniai prisiminė robotuko judėjimo ir posūkio komandas, išsiaiškino koordinačių sistemos principus, kūrė algoritminius uždavinius ir siūlė jų sprendimus. Taip ugdė savo inžinierinius gebėjimus, programavimo ir loginio mąstymo įgūdžius.
Šią inžinierinę patirtį mokiniai pritaikė ir technologijų pamokoje – atlikdami kūrybines užduotis, jie kūrė uždavinių komandų sekas, analizavo jų veikimą bei ieškojo optimaliausių sprendimų. Taip buvo skatinamas tarpdalykinis mokymasis ir gilesnis supratimas apie algoritmus bei inžinerijos principus.
Mokytoja Edita
Finansų matematika
Sausio 29 d. 3d klasės mokiniai apsilankė prekybos centre „Maxima“. Parduotuvėje trečiokai aiškinosi kiek kainuoja norimų pasigaminti desertų ingridientai, ieškojo pigiausio ir brangiausio produkto. Išanalizavę kainas, mokiniai skaičiavo, kiek galėtų sutaupyti perkant pigųjį produktą. Taip pat svarstė apie produktų kokybę, galiojimo laiką, aptarė, ar visada reikia taupyti. Atlikdami užduotį, mokiniai tobulino pažinimo ir kultūrinę kompetencijas.
Mokytoja Gitana

Inžinerija ir muzika

2025 m. sausio 22-24 d. Panevėžio pradinės mokyklos 3d klasės mokiniai matematikos, muzikos ir dailės pamokose aiškinosi ar inžinerija „draugauja“ su muzika. Matematikos pamokose trečiokai susipažino su trupmenomis, mokėsi jas įvardyti. Dailės pamokoje gamino trupmenų schemas ir jas lygindami sprendė matematinius uždavinius. Muzikos pamokose mokiniai aiškinosi natų trukmes, ritmines vertes, garso aukštį, melodijos kryptį ir dinamiką, susiejant su matematikos paprastosiomis trupmenomis, pritaikant garso tapybą, netradiciniais garso išgavimo būdais, kaip kūno perkusija ir popieriaus lapas A. Vivaldžio koncerte smuikui ir orkestrui ,,Žiema“. Pamokose trečiokai ugdėsi pažinimo, kūrybiškumo kompetencijas.

Mokytojos Gitana ir Rūta

Tūkstantmečio mokyklos

Dirbtinio sniego gamyba

Žiema šiemet pašykštėjo sniego, todėl 3c klasės mokiniai sausio 23 d. nutarė pasigaminti jo patys. Pasaulio pažinimo pamokose prisiminę vandens būsenų formas, technologijų pamokose mokiniai įsitraukė į dirbtinio sniego kūrimo ir eksperimentavimo procesą.

Pirmiausia išsiaiškino su kokiomis medžiagomis dirbs, kokiomis savybėmis jos pasižymės. Krakmolas pasirodė esąs balti, sausi, girgždantys milteliai, šiek tiek limpantys prie rankų, o plaukų kondicionierius – tirštas, kvapnus putų mišinys. Sumaišę šias dvi medžiagas išvydo neįtikėtiną dalyką – jos virto „sniegu“! Iš gautos masės formavo sniego gniūžtes, lipdė sniego senius.

Šios veiklos metu trečiokai patyrė pažinimo džiaugsmą, praturtino save tyrinėjimo, iniciatyvumo, kūrybingumo gebėjimais.

Mokytoja Neringa

Finansinis raštingumas❕️💶
Finansinis raštingumas – tai gebėjimas efektyviai valdyti savo pinigus. 💳 📊🧾
Šis gebėjimas yra aktualus ir pradinių klasių mokiniams, kurie, kaip ir suaugusieji, taupo savo svajonėms, norams, taip pat ir išleidžia savo smulkiuosius parduotuvėse, mokyklose pertraukų metu ir pan. 🙂 Tad sutinkame, jog labai svarbu finansinio raštingumo kompetenciją ugdyti jau nuo mažens. 🧏‍♀️🧏
4b klasės mokiniai visą gruodžio mėnesį vykdė finansinio raštingumo projektą – gruodžio 4 dieną lankėsi SEB banke, kuriame sužinojo apie biudžeto, taupymo svarbą, mokėsi atskirti norus ir poreikius. 🧾💶📊
Gruodžio 9 dieną klasė pristatė savo šeimos mėnesio pajamas ir išlaidas. Mokiniai dar kartą įsitikino, kaip svarbu tikslingai paskirstyti pajamas, diskutavo apie didžiausias pajamų dalis, kurias išleidžia per mėnesį. Ketvirtokai suprato, jog mokesčiai ir maistas yra vieni svarbiausių būtinųjų išlaidų. 🛒🥦🍏🥕🍎💡🔌
Gruodžio 12 dieną mokiniai integravo matematikos ir dailės pamoką, kurios metu kūrė savo asmenines banko korteles. Daugelis mokinių diskutavo ir pritarė, jog pinigai kortelėse yra patogiau nei grynųjų turėjimas. Anot klasės mokinių – ,,Kai turi daug centų – greitai suplyšta piniginės”.🤭
Galiausiai, prieš pat didžiausias šventes, gruodžio 16 dieną, ketvirtokai komandose kūrė savo dovanų ir maisto produktų krepšelį iš parduotuvėse esančių leidinių.🗞🎁🍝
Šie grupiniai darbai mokinius vertė susimąstyti apie produktų kainas, skatino rinktis būtiniausius produktus.
Viso mėnesio projektas ketvirtos klasės mokinius išmokė atsakingo ir apgalvoto pirkimo, ragino susimąstyti apie mėnesio finansus ir motyvavo taupyti svajonėms, norams, mokslams ir kelionėms.
🛴🌍📚
Mokytojos Agnė ir Dora.
Tradicinės ir šiuolaikinės medijos
Sausio 7, 9 ir 10 d. Panevėžio pradinės mokyklos 3d klasės mokiniai vykdė inžinerinį projektą „Tradicinės ir šiuolaikinės medijos“. Lietuvių kalbos pamokoje trečiokai susipažino su lietuvių pasaka „Lekiantis laivas“, ją skaitė ir analizavo, mokėsi papasakoti. Išsiaiškinę kas yra medijos, kad jos skirstomos į tradicines ir šiuolaikines, mokiniai dailės pamokoje kūrė iliustraciją perskaitytai pasakai. IT pamokoje „Išmanusis pradinukas“ trečiokai „prašė“ dirbtinio intelekto sukurti analogišką pasakos iliustraciją ir lygino naudotų medijų panašumus ir skirtumus. Projekto metu mokiniai ugdėsi pažinimo, skaitmeninę ir kūrybiškumo kompetencijas.
Mokytoja Gitana
Mano pilis
Panevėžio pradinės mokyklos 3d klasės mokiniai pirmąjį mokslo metų pusmetį vykdė ilgalaikį STEAM ugdymo projektą „Mano pilis“. Projektą trečiokai pradėjo 2024 m. rugsėjo 12 d., aplankydami Trakų salos pilį. Edukacijos metu mokiniai matavo pasirinktus pilies objektus, aptarė pilies inžinerinius statybos sprendimus. Grįžę į mokyklą, spalio 25 d. ir lapkričio 15 d. IT pamokose „Išmanusis pradinukas“, trečiokai naršydami internete, rinko informaciją apie Trakų pilį, ją analizavo, kūrė skaidres PowerPoit programoje. Visą lapkričio mėnesį vaikai, rūšiuodami atliekas, rinko nebenaudojamas dėžes, kartoną ir gruodžio 10 d. sukūrė savo pilies maketą. Palyginimui, sausio 7 d. technologijų pamokoje, mokiniai konstravo pilį iš Lego kaladėlių. Lygindami abi sukurtas pilis, trečiokai aptarė jų panašumus ir skirtumus, naudojamų konstrukcinių medžiagų tvarumą, galimybes pasireikšti vaikų kūrybiškumui. Sausio 8 d. savo projektus „Mano pilis“ mokiniai pristatė mokyklos bendruomenei. Visą pusmetį, vykdydami projektą, 3d klasės mokiniai ugdė ir tobulino pažinimo, komunikavimo, skaitmeninę, kultūrinę, kūrybiškumo ir pilietiškumo kompetencijas.
Mokytoja Gitana
Inžinerijos mėnuo 3a klasėje: vandens apytakos rato kūrimas!
Trečiadienį, sausio 8 d., 3a klasėje vyko integruota veikla, skirta Inžinerijos mėnesiui.
Gamtos mokslų pamokoje mokiniai susipažino su vandens būsenomis ir išsiaiškino, kaip veikia vandens apytakos ratas. Vaikai mokėsi, kaip vanduo juda per garavimą, kondensaciją ir kritulius, ir suvokė, kad šį procesą lemia saulės energija.
Dailės pamokoje buvo aptarta, kaip sukurti vandens apytakos rato modelį. Mokiniai planavo reikalingus komponentus ir juos eskizavo. Tai padėjo lavinti kūrybiškumą ir planavimo įgūdžius.
Dailės ir technologijų pamokoje prasidėjo tikroji inžinerinė veikla – mokiniai konstravo vandens apytakos rato modelį. Jie turėjo išspręsti techninius iššūkius, kad ratas veiktų ir suktųsi. Sprendimai buvo sėkmingai rasti, o vaikai suprato, kaip veikia šis nesibaigiantis procesas.
Ši integruota veikla suteikė mokiniams galimybę gilinti žinias apie gamtą, lavinti kūrybiškumą, inžinerinius gebėjimus ir bendradarbiavimo įgūdžius. Smagiausia buvo ne tik sužinoti apie nesibaigiančią vandens kelionę, bet ir patiems sukurti veikiančio vandens apytakos rato modelį!
Mokytoja Edita
Panevėžio miesto bendrojo ugdymo mokyklų mokinių skaitmeninė paroda „STEAM UGDYMO PROCESE“
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dalia
Dirbtinio sniego gaminimas
Artėja Kalėdos, o sniego dar nėra. Gruodžio 20 d. 4a klasės mokiniai nutarė pasidaryti sniego. Aptarėme įvairius sniego gamybos būdus. Sniego gamybai naudojome bulvių krakmolą ir baltas skutimosi putas. Supylėme į dubenį krakmolą, jį standiname putomis. Rankomis minkydami jautėme lipnumą. Formavome sniego gniūžtes. Statėme sniego senį. Supylėme sniego kalną. Sniego gamyba suteikė daug gerų emocijų.
Mokytoja Laimutė
Muilo gaminimas
Gruodžio 19 d. 3d klasės mokiniai atliko gamtos mokslų tiriamąjį darbą „Muilo gamyba ir istorija“. Užsiėmimo metu „Vidinės gerovės namų“ edukatorė trečiokams papasakojo kaip ir kada atsirado muilas, supažindino su muilo gamybai naudojamomis medžiagomis: muilo baze, eteriniais aliejais, dažikliais ir t.t. Edukacijos metu mokiniai pasigamino įvairių formų ir kvapų muiliukus, kuriuos šv. Kalėdų proga žadėjo padovanoti artimiesiems. Aktyviai veikdami mokiniai tobulino pažinimo, kūrybiškumo, socialinę, emocinę ir sveikos gyvensenos kompetencijas.
Mokytojos Gitana ir Agnė
Iššūkis pristatytas!
Spalio mėnesį nusipirkusi UAB „PKC Group Lithuania“ iššūkį, iniciatyvoje „Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija“ inicijuotoje Panevėžio robotikos centro „RoboLabas“, Panevėžio pradinės mokyklos 3 – 4 klasių komanda intensyviai dirbo du mėnesius: lankėsi įmonėje UAB „PKC Group Lithuania“, kur susipažino su įmonės veikla ir problemomis, kylančiomis įmonei dėl ergonomiškų gamybos operatoriaus-surinkėjo darbo vietų. Domėjosi kuo ypatingas gamybos operatoriaus – surinkėjo atliekamas darbas, kokias funkcijas atlieka.
Kūrė, piešė, kompiuterinėmis programomis braižė virtualius maksimaliai ergonomiškos darbo vietos maketus, savo darbus pristatė klasių bendruomenėms. O gruodžio 17 d. baigiamajame iniciatyvos renginyje sukurtą maksimaliai ergonomišką gamybos operatoriaus – surinkėjo darbo vietos sprendimą Pradinės mokyklos komanda Tėja Biraitė, Vėjūnė Čiuladaitė, Marta Doviataitė, Adelė Juknevičiūtė, Aras Urbonas pristatė Panevėžio miesto visuomenei.
Kompetentinga komisija komandai skyrė „Iškalbingiausios komandos“ titulą.
Nuoširdžiai dėkojame UAB „PKC Group Lithuania“ už šiltą ir nuoširdų bendradarbiavimą. Už patarimus ir vertingą pagalbą nuoširdžiai dėkojame Panevėžio kūrybiškumo centro „Pragiedruliai“ audio, video kuratoriui, režisieriui Laurynui Valkiūnui ir teatras „Menas“ aktoriui Irmantui Piliui, video operatoriui Žydrūnui Račkauskui.
Mokytojos Edita, Audronė, Jolita
Muilo gamybos magija
Muilą naudojame kasdien, tačiau nesusimąstome, kaip jis atsirado? Viską apie muilą ir gamybos ypatumus 3c klasės mokiniai sužinojo gruodžio 13 d. apsilankę „Vidinės gėrovės namų“ organizuojamoje muilo gamybos edukacijoje.
Užsiėmimo metu trečiokai mokėsi kūrybiškai maišyti ir derinti spalvas, kaip tikri ekspertai kūrė savo gaminio receptą. Visa kūrybinė erdvė kvepėjo įvairiais skoniais, kadangi savo muiliuką gardino eteriniais kvapniaisiais aliejais. Vaikai pasigamino švelnius, mėgstamų spalvų bei įdomios formos muiliukus, kuriuos galės išbandyti namuose su šeimos nariais. Žinoma, jie galės tapti ir asmeniškomis kalėdinėmis dovanėlėmis savo draugams.
Edukacijos metu mokiniai sužinojo ne tik apie muilo gamybą, bet ugdėsi ir praktiškus įgūdžius, tobulino kūrybiškumo ir socialinę kompetencijas, patyrė džiaugsmą kūrybiniame patyriminiame procese.
Mokytoja Neringa
Kalėdinis žaisliukas
Gruodžio 12 d. 3 c klasės mokiniai dailės ir technologijų pamokose gamino kalėdinius žaisliukus. Susipažinę su kalėdinių žaisliukų pavyzdžiais, jų tradicija ir simbolika, vaikai pirmiausia išsiaiškino, su kokiomis su medžiagomis ir priemonėmis dirbs šios kūrybinės veiklos metu.
Darbą pradėjo nuo popierinių lėkštelių, jų pagrindą nuspalvinę ruda medžio tekstūros spalva. Tai suteikė žaisliukui natūralumo ir šiltumo efektą. Vėliau lankstė popierines karpytas servetėles, jas klijavo ir formavo eglutę. Baigę darbą trečiokai pasidalijo įspūdžiais apie gamybos procesą, aptarė savo sėkmes, tobulintinus gebėjimus bei įgūdžius.
Kiekvienas džiaugėsi savo unikaliu, šventinę kalėdinę nuotaiką atspindinčiu žaisliuku.
Mokytoja Neringa
Finansų matematika SEB banke
Gruodžio mėnesį 3c klasės mokiniai visuomeninio ugdymo pamokose analizavo, kas yra pinigai, kaip jie naudojami kasdieniame gyvenime, mokėsi planuoti asmeninius finansus. Taip pat aptarė paklausos ir pasiūlos sąvokas, išsiaiškino, kaip kinta pinigų vertė.
O gruodžio 6 d. apsilankę SEB banke turėjo galimybę praktiškai susipažinti su pinigų istorija: nuo jų atsiradimo iki šiuolaikinių – elektroninių pinigų ir kortelių. Banko specialistė mokiniams paaiškino, kaip veikia šiuolaikiniai pinigai, kaip jie pereina nuo banknotų ir monetų iki skaitmeninio atsiskaitymo. Vaikai taip pat žaidė edukacinį žaidimą „Ar pažįsti valiutas?“, kurio metu turėjo galimybę sužinoti apie įvairias pasaulio valiutas. Šis žaidimas skatino mokinukus domėtis finansų įvairove, lavinti kritinį mąstymą apie pinigų vertę.
Apsilankymas SEB banke buvo ne tik įdomus, bet ir naudingas, nes padėjo vaikams geriau suprasti pinigų pasaulį ir jų svarbą kasdieniniame gyvenime.
Mokytoja Neringa
STEAM projektas „Žaislo gamyba“
3b klasės mokiniai vykdė STEAM projektą „Žaislo gamyba“. Trečiokai lankėsi Panevėžio moksleivių namuose, ten dalyvavo edukacinėje programoje ,,Aviamodeliavimas“. Jos metu mokiniai konstravo lėktuvėlių modeliukus iš antrinių žaliavų, aiškinosi sklandymo subtilybes, dalyvavo pasigamintų modeliukų sklandymo pratybose.
Technologijų pamokose mokiniai gamino žaislą – lėktuvėlio modeliuką. Mokiniai planavo darbus, rinko reikalingas priemones, atliko matematinius skaičiavimus ir matavimus, braižymus, detalių paruošimus. Konstravo pasigamintas detales ir pagamino lėktuvėlių modeliukus. Darbui naudojo tik tvarias medžiagas. Pagamintus lėktuvėlius pristatė klasės parodoje.
Projekto metu mokiniai tobulino pažinimo, kūrybiškumo, komunikavimo kompetencijas.
3 b klasės mokytoja Rita Pankinaitė
„Puikiai skaičiuoju – patikimai į lietuvių kalbą žygiuoju“
Gruodžio 11 d. Panevėžio robotikos centre „RoboLabas“ 4c klasės mokiniams vyko integruota lietuvių kalbos ir matematikos pamoka „Puikiai skaičiuoju – patikimai į lietuvių kalbą žygiuoju“.
Mokiniai naudojo Mind Designer skaičių kilimėlį, robotą Clementoni Mind Designer. Darbas vyko poromis. Atlikdami lietuvių kalbos užduotis, programavo robotuko maršrutą ne tik pagal nurodytą langelių skaičių, bet ir parenkant kuo didesnę maršrute galimų skaičių sumą. Mokiniai taip pat patikrino draugo atliktas užduotis, skaičiavo surinktus taškus. Džiugu, kai draugiškai galima gilinti komunikavimo, pažinimo ir skaitmenines kompetencijas.
Mokytoja Audronė
ŽIEMOS DIRBTUVĖLĖS
Gruodžio 6-oji – smagi diena 1a ir 4c klasių mokiniams. Papuošę mokyklos eglutę jie draugiškai darbavosi ir kūrė klasės puošmenas. Pirmokams puikiai pavyko pasidaryti popieriaus plastikos darbelį ” Snaigė 3D”, tad jie buvo ketvirtokų pagalbininkai-išvardijo reikiamas priemones, paaiškino, kaip pasiruošti ir suklijuoti detales. Dabar abi klasės papuoštos tokiomis pat snaigėmis. Džiaugiamės draugyste ir gražiais darbais!
Mokytojos Audronė ir Birutė
Pamoka PRC ,,RoboLabas“
Lapkričio 11 d. 3 b klasės mokiniai lankėsi Panevėžio centre ,,RoboLabas“ ir dalyvavo integruotoje pamokoje ,,Koordinačių ašys“. Jos metu mokiniai su robotuko Mind Designer pagalba atliko įvairias matematines užduotis ir tobulino pažinimo, komunikavimo, kūrybiškumo kompetencijas.
Mokytoja Rita Pankinaitė
Simetrija aplink mus
3 b klasės mokiniai atliko patirtinės taikomosios matematikos ilgalaikę užduotį ,,Simetrija aplink mus“.
Matematikos pamokų metu mokiniai susipažino su simetrijos sąvoka. Aiškinosi, kurie daiktai, objektai yra simetriški, o kurie – ne. Savo aplinkoje ieškojo simetriškų daiktų, juos fotografavo ir iš nuotraukų sukūrė bendrą klasės plakatą ,,Simetriški daiktai“. Dailės pamokų metu mokiniai kūrė simetriškus raštus, darė simetriškus antspaudus. Savo sukurtus darbus pristatė klasės draugams, o jų nuotraukas patalpino bendrame klasės plakate. Šių veiklų metu trečiokai tobulino pažinimo, komunikavimo, skaitmeninę, kūrybiškumo kompetencijas.
Mokytoja Rita
Matematika lėkštėje: finansų pamokos ir pyragas ,,Tinginys“
Lapkričio 13 – gruodžio 3 dienomis 3a klasės mokiniai intensyviai gilinosi į finansinio raštingumo temas. Per visuomeninio ugdymo pamokas jie mokėsi planuoti išlaidas ir suprasti taupymo svarbą. Lietuvių kalbos pamokoje mokiniai skaitė informacinius tekstus – receptus ir nusprendė, kad norėtų patys išbandyti gaminti skanėstą. Informacinių technologijų pamokoje „Išmanusis pradinukas“ mokiniai aktyviai ieškojo internetinių pyragų receptų, rinkosi tinkamiausius ir ruošėsi praktinei veiklai artimiausioje parduotuvėje. Šių pamokų metu mokiniai iškėlė klausimą: „Kodėl svarbu taupyti?“ ir gilinosi ne tik į pinigų reikšmę kasdienybėje, bet ir į įvairius taupymo būdus.
Visi laukė ryto, kada galės su klasės draugais keliauti į artimiausią parduotuvę. Apsilankę parduotuvėje, mokiniai komandose ieškojo recepte nurodytų ingredientų ir lygino jų kainas. Jie identifikavo pigiausius ir brangiausius variantus, skaičiavo, kiek galima sutaupyti renkantis ekonomiškesnius produktus. Be to, diskutuodami vaikai analizavo prekių kokybę, galiojimo laiką ir svarstė, ar pigesnės prekės visada yra geriausias pasirinkimas.
Atlikę praktinę veiklą, mokiniai grįžo į klasę, kur toliau analizavo surinktus duomenis. Jie braižė diagramas, pildė lenteles ir aptarė rezultatus. Pasakojo su kokiais iššūkiais susidūrė parduotuvėje – o jų tikrai buvo!!! Vėliau vaikai skaičiavo, kiek pinigų būtų sutaupyta perkant pigesnius ingredientus, ir diskutavo, ką galėtų įsigyti už sutaupytą sumą. Pamokų ciklą užbaigė praktinis pyrago ,,Tinginys” gaminimas pagal pasirinktą receptą. Mokiniai patys gamino ir ragavo pyragą, aptarė savo patirtis bei džiaugėsi rezultatu.
Per šias pamokas mokiniai išmoko, kad finansinis raštingumas nėra tik skaičiavimas – tai gebėjimas priimti protingus sprendimus, planuoti išlaidas ir atsakingai valdyti turimus resursus.
Tokios pamokos ugdo svarbius įgūdžius bei formuoja sąmoningą požiūrį į finansus.
Mokytoja Edita Daraškienė
Kalėdinis šurmulys ir šventinė nuotaika po truputį spalvina šio mėnesio kasdienybę.🎄
Tačiau ar susimąstome, kaip švęsti atsakingai, kad džiaugsmas nesukeltų papildomos žalos aplinkai? 🌍
Šią mintį įprasmina Panevėžio švietimo centro vykdomas aplinkosaugos projektas „Švari aplinka – gera savijauta“. ♻️
Įgyvendinant projektą, Pradinėje mokykloje vyko dirbtuvės „Tvarios Kalėdos“, kuriose 4d ir 3b klasių mokiniai kūrė originalius kalėdinės eglutės žaisliukus iš nebenaudojamų daiktų.
🎅 Dirbtuvių metu buvo ugdomas aplinkosaugos sąmoningumas, pabrėžiant daiktų perdirbimo ir pakartotinio naudojimo svarbą. 🌟
Karjeros specialistė Edita Strolienė, mokytojos Jolita Bujokė ir Rita Pankinaitė
Projektinė veikla „Skęsta-tirpsta-plūduriuoja“: obuolių pyrago gaminimas ir eksperimentai
3c klasės mokiniai lapkričio 22 d. dalyvavo projektinėje veikloje „Skęsta – tirpsta – plūduriuoja“. Trečiokai gamino ne tik obuolių pyragą, bet ir tyrinėjo, kaip skirtingi ingredientai sąveikauja skystyje.
Pirmiausia mokiniai perskaitė obuolių pyrago receptą, suprato gaminimo eigą, susipažino su reikalingais ingredientais. Išsikėlė hipotezę apie tai, kurie ingredientai gali skęsti, tirpti ar plūduriuoti. Vėliau ėjo į turgų pirkti reikalingų produktų, o grįžę – pradėjo gaminti pyragą. Pasiskirstę į dvi komandas ir išsirinkę grupių vadovus, mokiniai pjaustė obuolius, sekė darbo eigą ir ruošė tešlą, stebėjo, kaip produktai sąveikauja su skysčiu. Mokiniai išsiaiškino, kad cukrus tirpo, aliejus plūduriavo, o obuoliai – priklausomai nuo apdorojimo – plūduriavo arba skendo.
Na, o kai darbas buvo baigtas ir pyragas iškepęs, mokiniai, ragaudami šį skanėstą, dalinosi savo įspūdžiais apie gaminimo procesą: kokius naujus įgūdžius įgijo, kas buvo lengviausia, o kas sunkiausia. Visų nuomonės sutapo – visiems buvo smagu dalyvauti bendroje patyriminėje veikloje! Šios projekto metu trečiokai tobulino pažinimo, komunikavimo, emocinę kompetencijas.
Mokytoja Neringa
Kas išsirita iš kiaušinio?
Per gamtos mokslų pamoką 4a klasės mokiniai domėjosi, kas išsirita iš kiaušinio. Įdomu buvo sužinoti, kad iš kiaušinio išsirita dinozauriukas. Nutarėme daugiau sužinoti apie dinozaurus. Lapkričio 22 d. nukeliavome į Panevėžio kraštotyros muziejų. Dalyvavome Kultūros paso finansuojamoje edukacinėje programoje „Dinozaurų (pa)likimas“. Sužinojome apie dinozaurų gyvenimo būdą, jų elgesį. Išmokome atskirti plėšriuosius ir žolėdžius dinozaurus. Supratome, kad fosilijos byloja apie tai, kas gyveno Žemėje tolimoje praeityje. Mokiniai pasigamino gipsines dinozaurų figūrėles. Kilo daug klausimų apie dinozaurų išnykimą. Manoma, kad paukščiai yra dinozaurų evoliucinė tąsa.
Mokytoja Laimutė
Projektinė veikla „Finansų matematika“ Centrinėje miesto turgavietėje
Lapkričio mėnesį 3c klasės mokiniai matematikos pamokų metu mokėsi apskaičiuoti įvairius matavimo dydžius, pasaulio pažinimo pamokose kalbėjo apie verslą, šeimos biudžeto planavimą. Jie išsiaiškino, kaip svarbu valdyti savo pinigus, kaip planuoti išlaidas ir taupyti.
O lapkričio 22 d. dalyvavo projektinėje veikloje „Finansų matematika“ – ėjo į Centrinę turgavietę ir turėjo galimybę praktiškai pritaikyti savo žinias. Čia mokėsi, kaip bendrauti su pardavėjais, kaip palyginti prekių kainas ir apskaičiuoti grąžą. Mokiniai taip pat susipažino su ūkininkų ir amatininkų prekėmis, sužinojo, kad turguje galima derėtis dėl kainos.
Ši veikla apjungė matematikos žinias ir kasdienį gyvenimą, padėdama mokiniams geriau suprasti finansinius procesus ir verslo pasaulį.
Mokytoja Neringa
Ar mokinių kuprinės ne per sunkios?
Spalio 14 – 20 d. 3 a klasėje vyko įdomi veikla. Pirmiausia mokyklos visuomeninės sveikatos priežiūros darbuotoja, Staselė Kabelienė, vedė įdomų ir naudingą užsiėmimą, kuriame supažindino mokinius su svarbia tema – teisingu kuprinės svoriu. Mokiniai sužinojo apie taisyklingą laikyseną ir teisingą kuprinės nešiojimo būdą, kad būtų išvengta nugaros problemų. Po susitikimo 3 a klasės mokiniai iškėlė probleminį klausimą ,,Ar mokinių kuprinės ne per sunkios?”.
Vaikai turėjo galimybę pasverti tiek savo kūno svorį, tiek kuprinę, o tada apskaičiuoti, koks turėtų būti tinkamas kuprinės svoris, kad ji nebūtų pernelyg sunki. Jie lygino skirtingų mokinių kuprinių svorius ir nustatė, kurios kuprinės buvo lengviausios, o kurios sunkiausios.
Per informacinių technologijų pamoką ,,Išmanusis pradinukas”mokiniai mokėsi analizuoti duomenis ir braižyti stulpelines bei skritulines diagramas, teisingai žymėdami duomenų parametrus. Tai ne tik ugdė jų matematinius įgūdžius, bet ir padėjo suvokti, kaip svarbu analizuoti ir sistemingai pateikti informaciją.
Dailės ir technologijų pamokų metu mokiniai suprato, kad atšvaitas ant kuprinės – tai ne tik madinga puošmena, bet ir būtinas saugumo elementas, padedantis būti matomam kelyje. Kiekvienas mokinys kūrė savo atšvaito maketą, kuris vėliau galėjo būti prisegtas prie kuprinės. Kūrybinės užduoties metu mokiniai piešė ir kūrė piešinius tema „Teisingai prisegtas atšvaitas gali išgelbėti gyvybę“. Šie darbai buvo išsiųsti į konkursą „Su atšvaitu saugiau“, organizuojamą Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos.
Šio užsiėmimo pabaigoje mokiniai sužinojo, kaip svarbu ne tik žinoti savo svorį ir kuprinės svorį, bet ir datryti ir užrašyti išvadas, kurti rekomendacijas, kaip pasiekti, kad kuprinės būtų tinkamo svorio ir nekenktų sveikatai. Klasėje buvo pristatytos išvados ir pasiūlymai, kaip kiekvienas gali prisidėti prie saugesnio ir patogesnio kuprinės nešiojimo.
3 a klasės mokytoja Edita
Vizitas į įmonę „PKC Group Lithuania“
3-4 klasių mokiniai aktyviai ėmė spręsti verslumo skatinimo iniciatyvoje „Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija“ aukcione nusipirktą „PKC Group Lithuania“ iššūkį „Ergonomiška gamybos operatoriaus-surinkėjo darbo vieta“. Lapkričio 13 d. Pradinės mokyklos 3-4 klasių atstovai kartu su mokytojais vyko į „PKC Group Lithuania“ įmonę. Mokinius sutiko darbų saugos techninkė Giedrė Avižaitė, personalo specialistė Rita Antanaitė, braižytoja Ugnė Smalskytė. Įmonės atstovės mokiniams papasakojo apie tai, kad „PKC Group Lithuania“ yra komercinių automobilių elektros pynių gamintoja. PKC Group Lithuania priklauso įmonių grupei, kuri savo veiklą vykdo net 44 pasaulio šalyse, kurioje dirba virš 190000 darbuotojų.
Kad darbuotojai atliktų tinkamai savo darbą, jų darbo vieta turi būti ergonomiška. Mokiniai stebėdami įmonės gamybos operatorių-surinkėjų darbą, domėjosi, kaip turėtų atrodyti maksimaliai ergonomiška darbo vieta. Po ekskursijos po įmonę mokiniai turėjo daug klausimų į kuriuos įmonės atstovės maloniai atsakė. Visiems mokyklos komandos mokiniams buvo įteiktos dovanėlės.
Dėkojame darbų saugos techninkei Giedrei Avižaitei, personalo specialistei Ritai Antanaitei, braižytojai Ugnei Smalskytei už informatyvų ir šiltą priėmimą!
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dalia
Panevėžio plėtros agentūra „Panevėžys NOW“: https://www.facebook.com/PanevezysNOW
„Robotikos ABC” edukacija bibliotekoje!🤖📚🦾
Lapkričio 11 dieną 4b klasės mokiniai lankėsi vaikų bibliotekoje „Žalioji pelėda.” Mokiniai dalyvavo įtraukiančioje edukacijoje apie robotų pasaulį. 🌍🤖
Klasė susipažino su robotų tipais, jų funkcijomis bei sužinojo apie robotų svarbą dabartiniame gyvenime. Mokiniai taip pat dalinosi savo patirtimi, kokius robotus turi namie, pvz.: robotai-dulkių siurbliai, kalbantys-robotai žaislai ir kt. Mokiniams edukacija suteikė naudingų žinių, leido praktiškai patyrinėti bibliotekoje esančius robotus bei atlikti praktines užduotis.
Pažadėjome dar sugrįžti! 😊🌿
Mokytojos Dora, Agnė ir Kristina
Simetrija aplink mus
3c klasės mokiniai matematikos pamokose susipažinę su simetrijos sąvoka, aiškinosi, kokias figūros galima pavadinti simetriškomis, mokėsi taisyklingai jas pavaizduoti tiesės atžvilgiu. Vėliau atliko taikomosios matematikos projektinę veiklą „Simetriški daiktai mano namuose“. Mokiniai namuose ieškojo simetriškų daiktų, juos piešė, fotografavo, braižė simetrijos ašis ir paruošė plakatą, kurį pristatė klasės draugams.
O lapkričio 5 d. klasės valandėlės metu su mokyklos psichologe Laura aptarę teigiamas ir neigiamas emocijas, trečiokai lankstė du simetriškus vėjo malūnėlius, šių metų Tolerancijos simbolius. Ne visiems pavyko šią užduotį atlikti iš karto, bet pastangos buvo įvertintos visų. Mokiniai tobulino pažinimo, komunikavimo, kūrybinę kompetencijas.
Mokytoja Neringa
Projektas „Kiek sveria mano kuprinė?
Lapkričio mėnesį 3c klasės mokiniai matematikos pamokose susipažino su naujais ilgio, svorio, talpos matavimo vienetais – decimetru, miligramu, mililitru, atliko įvairius skaičiavimus, mokėsi dydžius palyginti,
stambinti, smulkinti. Bet prieš tai, spalio mėn. pabaigoje, mokiniai lankėsi kultūrinėje edukacijoje „Sveriu, matuoju, pirštais skaičiuoju“ Gamtos mokykloje, kur buvo supažindinti ne tik su dabartine, bet ir su
senovine matavimo sistema. Trečiokai dirbdami grupėmis atliko įvairias praktines užduotis, mokėsi pamatuoti, pasverti daiktus dabartiniais prietaisais ir senoviniais metodais. Vaikai, panaudodami ištiestų
rankų ilgį, pėdos ilgį, matuodami pyrago tešlai skirtus ingredientus rieškučiomis, saujomis, žiupsniais ir žiupsneliais, sužinojo šių sistemų privalumus ir trūkumus. Vėliau svorio matavimo žinias ir įgūdžius įtvirtino grįžę į mokyklą. Susitikę su Visuomenės sveikatos centro darbuotoja Stasele, vaikai pirmiausia prisiminė sveikos gyvensenos principus, aptarė reikalavimus, taisyklingai laikysenai išlaikyti. Pasirodo, besiformuojančiam vaikų stuburui didelę įtaką turi ir kuprinės svoris. Nieko nelaukę, trečiokai svarstyklių pagalba mokėsi apskaičiuoti savo kuprinės svorį: svėrėsi su kuprine ir be jos, o atėmę dydžius sužinojo, kad ne visų kuprinės yra tinkamo svorio. Padarę išvadas, vaikai nusprendė dar kartą peržvelgti savo kuprinių turinį ir kai kurių nereikalingų daiktų atsisakyti. Šios projektinės veiklos metu mokiniai tobulino skaičiavimo įgūdžius su sudėtiniais matiniais skaičiais, ugdė pažinimo, komunikavimo, kultūrinę kompetencijas.
Mokytoja Neringa
PAŽVELK Į DANGŲ
Lapkričio 7 d. 3c klasės mokiniai vyko į Lietuvos Etnokosmologijos muziejų Molėtų rajone ir dalyvavo STEAM projektinėje veikloje „Pažvelk į dangų“. Lankydamiesi muziejuje mokiniai kėlė klausimą ir aiškinosi, kodėl nuo senų laikų žmogaus akys žvelgia į dangų. Pirmiausia trečiokai buvo supažindinti su etnokosmologijos pradžia. Skambant lietuvių liaudies muzikai ekskursijos gidas vaikams papasakojo, kaip namų erdvės per mitologiją ir tautodailę buvo siejamos su kosminiu pasauliu. Vėliau, tarp veidrodinių atspindžių pasirodęs paveikslas vaikus supažindino su vienu pirmųjų Lietuvos etnokosmologų M. K. Čiurlioniu. Pažintis su lietuvių šventėmis ir jų ryšiu su dangaus šviesulių judėjimu vyko prie „Tėviškės metų“ kalendoriaus. O labiausiai visus nustebinęs įrenginys buvo interaktyvusis „Gravitacijos šulinys“. Ekskursijos metu mokiniai taip pat domėjosi teleskopų istorija, meteoritų rūšimis, Saulės sistemos planetomis ir astronomijos mokslo įdomybėmis.
Vėliau, dailės ir technologijų pamokose, kūrė ir vaizdavo, tai ką išgirdo ir suprato edukacijos metu. Kūrybinį darbą „Žvaigždynai“ pristatė klasės draugams. Mokiniai tobulino pažinimo, komunikavimo, kūrybinę kompetencijas.
Mokytoja Neringa
Dienos laikrodis
Lapkričio 8-12 d. 3d klasės mokiniai stebėjo savo dienos režimą. Mokiniai išsiaiškino, kad laikydamiesi savo dienos režimo, sudaro galimybę savo organizmui greičiau atsibusti, įsitraukti į darbą, greičiau jį atlikti įdedant mažiau pastangų. Taigi tinkamai suplanuotas dienos režimas gerina žmogaus darbingumą, savijautą, atitolina nuovargį, saugo sveikatą. Atlikdami užduotį trečiokai ugdė socialinę, emocinę, sveikos gyvensenos, kūrybiškumo, pažinimo kompetencijas.
Mokytoja Gitana

Kiek sveria mano kuprinė?

Lapkričio 5-8 d. 3d klasės mokiniai vykdė projektą „Kiek sveria mano kuprinė?“. Matematikos pamokoje trečiokai prisiminė svorio matavimo vienetus, išsiaiškino kilogramo ir gramo santykį, išmoko stambinti, smulkinti, apvalinti svorio matus, atlikti veiksmus su sudėtiniais svorio matavimo vienetais. Fizinio ugdymo pamokose mokyklos sveikatos priežiūros specialistė Staselė Kabelienė vaikams papasakojo kaip apskaičiuoti kokio svorio kuprinę mokinys gali nešti, kas nutinka vaiko laikysenai, kai nešama per sunki kuprinė. Vėliau mokiniai svėrė savo kuprines su visais tą dieną turimais daiktais ir lygindami su savo kūno svoriu apskaičiavo kuprinės viršsvorį. Lietuvių kalbos pamokoje trečiokai supažindino draugus ar atlikto tyrimo išvada sutampa su išsikelta hipoteze, pasiūlė patarimų ką daryti, kad kuprinė būtų tinkamo svorio. Atlikdami tyrimą mokiniai ugdė pažinimo, komunikavimo, socialinę, emocinę ir sveikos gyvensenos kompetencijas.

Mokytoja Gitana

Simetrija aplink mus
Spalio 4–6 dienomis 3a klasės mokiniai matematikos pamokose iškėlė klausimą: ar mokyklos kieme yra daugiau simetriškų ar nesimetriškų objektų? Siekdami atsakyti į šį klausimą, vaikai rinko informaciją, analizavo duomenis ir nustatė objektų simetrijos ypatumus. Mokiniai mokėsi atpažinti simetrijos ašį ir įvertinti, kokią vietą simetriški bei nesimetriški objektai užima aplink mus. Mokiniai ne tik tyrinėjo, bet ir vaizdžiai pavaizdavo savo atradimus. Surinktus duomenis jie pateikė diagramomis, pristatė klasės draugams bei mokėsi formuluoti išvadas. Praktinės veiklos metu mokiniai pasinėrė į kūrybą ir eksperimentus: naudodami Lego kaladėles bei magnetines kaladėles, jie konstravo simetriškus ir nesimetriškus kūrinius, o pasitelkę dažus – kūrė spalvingus simetriškus piešinius. Šie užsiėmimai leido mokiniams ne tik vizualiai suprasti simetrijos principus, bet ir įsitraukti į kūrybinį bei mokslinį procesą. Matematikos, dailės ir technologijų pamokų metu mokiniai ugdė gebėjimą analizuoti, lavino kūrybiškumą, erdvinį suvokimą. Analizuodami aplinką – mokyklos kiemą, mokiniai gilino matematikos žinias, o apibendrindami duomenis – mokėsi juos struktūruoti ir interpretuoti.
Mokytoja Edita
Medžiagų mišiniai. Ką ruošiant burbulų tirpalą supilti, ko įdėti, kiek įberti, kuo užpilti?
Spalio 6 d. 3a klasės mokiniai lietuvių kalbos pamokoje gilinosi į dalykinio teksto skaitymo ir analizės įgūdžius. Teksto tema buvo – Kaip paruošti burbulų tirpalą? Mokiniai skaitė instrukcijas apie tai, kokius mišinius ir kokias medžiagas reikia naudoti, kad burbulų tirpalas būtų sėkmingai paruoštas. Buvo svarbu tiksliai suprasti, ką ir kiek reikia supilti, įdėti, įberti bei kuo užpilti. Mokiniai turėjo galimybę iš arti susipažinti su skirtingų medžiagų mišiniais ir jų savybėmis. Naudodami šiltą vandenį, dažus ir indų ploviklį, jie kūrė muilo burbulų skulptūras. Veiklos metu buvo akcentuojama, kaip kiekviena sudedamoji dalis – vanduo, dažai ir ploviklis – prisideda prie burbulų atsiradimo ir kaip šiluma gali pagreitinti šį procesą. Visi žingsniai buvo atliekami pagal aiškias instrukcijas, o rezultatai nenuvylė: burbulai tapo tikromis meninėmis skulptūromis, o procesas suteikė daug džiaugsmo ir įkvėpimo.
Mokytoja Edita
Pažintis su žmogaus kūno sandara, kvėpavimu
Spalio mėnesį 3c klasės mokiniai gamtos mokslų pamokose mokėsi apie žmogaus kūno sandarą, įvairias organizmo sistemas. Viena iš jų – kvėpavimo sistema. Susipažinę su kvėpavimo sistemos organais, jų veikla ir svarba žmogaus gyvenime, mokiniai, dirbdami porose ir individualiai, dailės ir technologijų pamokose kūrė plaučių modelį, vėliau jo veikimą pristatė klasės draugams. Labiau pažinti žmogaus kūną ir kvėpavimo sistemą padėjo spalio 18 d. pas trečiokus apsilankiusi Visuomenės sveikatos centro darbuotoja Staselė. Skaidrių pagalba vaikai buvo supažindinti ne tik su sudėtinga žmogaus kūno sandara, bet buvo aptartos ir kvėpavimo organų ligos, jų apsisaugojimo būdai, paminėti aplinkos veiksniai, įtakojantys kvėpavimo sistemos darbą. Šios projektinės veiklos metu buvo tobulinamos pažinimo, sveikos gyvensenos, iniciatyvumo, kūrybinės kompetencijos.
Mokytoja Neringa
Rūšiuoju –vadinasi, skaičiuoju ir tausoju
3c klasės mokiniai visuomeninio ugdymo pamokoje kalbėjo apie teises ir pareigas. Viena iš jų buvo – teisė gyventi švarioje aplinkoje. Kadangi teisės ir pareigos tarpusavyje susijusios, todėl buvo nagrinėjama ir pareiga rūšiuoti atliekas. Aptarę atliekų tvarkymo etapus ir pabuvę „miesto valdžios atstovais“ sprendžiant šiuos klausimus, toliau trečiokai, spalio 14d., dalyvavo nuotolinėje pamokoje ir taip paminėjo Tarptautinę elektronikos atliekų dieną. Šios prezentacijos metu mokiniai sužinojo, kaip rūšiuojamos elektronikos atliekos ir kodėl tai yra svarbu, vėliau savo žinias tikrinosi, atlikdami testą. Na, o dailės ir technologijų pamokose iš įvairių antrinių žaliavų, pakuočių vaikai kūrė žaislus – robotus, juos pristatė klasės draugams. Šios projektinės veiklos metu trečiokai tobulino pažinimo, socialinę, sveikos gyvensenos, kūrybinę kompetencijas.
Mokytoja Neringa
Moliūgiadienis 3a klasėje su būsimais virėjais iš Panevėžio mokymo centro!
Spalio 25 d. 3a klasės mokiniai dalyvavo ypatingame renginyje – „Moliūgiadienyje“, kur sulaukė svečių iš Panevėžio mokymo centro. Kartu su mokytoja Jurga Lokcikaite atvyko būsimieji virėjai, kurie neseniai minėjo Tarptautinę virėjų dieną ir nusprendė pradžiuginti vaikus sveikais bei gardžiais savo gamintais patiekalais. Būsimieji virėjai pasakojo apie savo profesiją, supažindino vaikus su sveikatai palankiais produktais, tokiais kaip špinatai, moliūgai, morkos ir kitos daržovės. 3 a klasės mokiniai sužinojo, kaip svarbu sveikai maitintis, ir smagiai bendravo su svečiais. Jie ne tik klausėsi įdomių pasakojimų, bet ir patys įsitraukė į veiklą – kartu skaptavo moliūgus.
Po įdomios pamokėlės laukė smagiausia dalis – sveikų patiekalų degustacija, paruošta būsimųjų virėjų. Vaikai ragavo įvairių gardumynų, pagamintų iš sveikatai palankių produktų, ir džiaugėsi naujomis patirtimis.
Džiaugiamės, kad mūsų mokiniai turėjo progą iš arčiau susipažinti su virėjo profesija, įgyti žinių apie sveiką mitybą ir smagiai praleisti laiką su būsimais profesionalais.
Ačiū 3 a klasės mokinio Eimanto mamai Laurai ir Panevėžio mokymo centro mokytojai Jurgai.
3 a klasės mokytoja Edita Daraškienė
Simetrija aplink mus
Spalio 18 – 24 d. 3d klasės mokiniai matematikos pamokose susipažino su simetrijos rūšimis, braižė simetrijos ašis, sužinojo, kad figūros gali turėti daugiau nei vieną ašį. Dailės pamokose mokėsi nubrėžti simetrišką formą, objektą. Susipažinę su teorine medžiaga, mokiniai atliko taikomosios matematikos ilgalaikę užduotį „Simetriški daiktai mano namuose“. Trečiokai namuose ieškojo simetriškų daiktų, juos fotografavo, piešė, žymėjo simetrijos ašį, formulavo išvadą kokių daiktų – simetriškų ar nesimetriškų – yra daugiau, savo sukurtą plakatą pristatė draugams. Atlikdami užduotį mokiniai ugdė pažinimo, komunikavimo, kūrybiškumo kompetencijas.
Mokytoja Gitana
Mokonomika 2024
Spalio 24d. 1a, 1b, 1d, 2a, 2b, 2d, 3a, 3c, 3d, 4a ir 4d klasių mokiniai jungėsi į „Swedbank“ Finansų Laboratorijos didžiausią nuotolinę pamoką „Mokonomika“. Dalyvavo 1-4 klasių pamokų sraute „Atradėjai“. Ir ką jie atrado, sužinojo? Pasirodo, norint nusipirkti ledų, kurie kainuoja 1 eurą, įvairiose pasaulio šalyse teks sumokėti skirtingą kainą. Meksikoje labai mėgstami saldumynai, tik jie būtinai turi būti pagardinti kuo aštresniais prieskoniais, pvz., čili pipirais. Suprato, kiek daug visko išmanyti ir mokėti turi paslaptingieji žvalgai nindzės. O ką daryti, jeigu nori kuo greičiau atsikratyti pinigais? Anot rašytojo Tomas Dirgėlos, pats geriausias būdas – nusipirkti knygų. Laidų vedėja, kulinarinių knygų autorė, verslininkė, TV laidų vedėja Beata Nicholson skatino valgyti kuo sveikiau – daugiau daržovių bei naminį maistą. Visus labiausiai sužavėjo dainos atlikimas gestų kalba. Mokinai gilino tvarumo, finansinio raštingumo, pažinimo kompetencijas.
Mokytoja Birutė
Žmogaus kvėpavimo organų sistema. Oro užterštumas artimiausioje aplinkoje ir kerpių nauda
3a klasėje rugsėjo – spalio mėnesiais vyko ilgalaikis projektas „Žmogaus kvėpavimo organų sistema. Oro užterštumas artimiausioje aplinkoje ir kerpių nauda“. Projekto metu visose pamokose buvo vykdoma tarpdalykinė integracija. Per gamtos mokslų pamokas mokiniai gilinosi į žmogaus kūno sandarą ir sužinojo, kaip veikia kvėpavimo sistema. Svečiuose lankėsi visuomenės sveikatos centro darbuotoja Staselė Kabelienė, kuri paaiškino, kodėl plaučiai yra itin svarbūs žmogaus sveikatai. Mokiniai kūrė veikiantį kvėpavimo sistemos maketą ir pristatė jį klasės draugams.
Muzikos pamokose kartu su mokytoja Rūta Remenyte – Linkone vaikai aptarė kvėpavimo svarbą dainavimo technikoje ir atliko pratimus su balionais, siekdami pagerinti plaučių tūrį bei ištvermę.
Projekto metu buvo nagrinėjamas klausimas: „Kokiu oru mes kvėpuojame?“ Per fizinio ugdymo pamokas mokiniai praktiniu būdu susipažino su oro taršos požymiais, išmoko atpažinti kerpes ir suprato, kaip sąmoningai stebėdami aplinką galime gauti informacijos apie oro kokybę. Mokiniai atliko oro taršos tyrimus, įgijo praktinės patirties ir įžvalgų apie tai, kaip jie gali prisidėti prie taršos mažinimo savo aplinkoje.
Projekto metu buvo diskutuojama apie oro taršos pasekmes, galimus sprendimus ir keliamos hipotezės apie oro užterštumą artimiausioje aplinkoje. Tai padėjo lavinti kritinio mąstymo įgūdžius, gebėjimą analizuoti sudėtingas problemas ir mokytis viešojo kalbėjimo pagrindų.
3 a klasės mokytoja Edita Daraškienė
Matematikos pamoka  robotikos centre  „RoboLabas“
Spalio 16 d. 4a klasės mokiniams matematikos pamoka vyko „RoboLabe“. Metodininkė Inga priminė darbo su robotu CLEMENTONI Mind Designer taisykles. Mokiniai mokėsi programuoti. Robotas užprogramuotas ant kilimėlio atliko reikiamus žingsnius link teisingų aritmetinių veiksmų skaičiavimo atsakymų. Mokiniai, dirbdami porose, įtvirtino atimties ir dalybos 10000 ribose skaičiavimo įgūdžius.
Mokytoja Laimutė
Medžiagų mišiniai
Spalio 4 d. 4c klasėje – bruzdesys. Džiaugėmės ne tik augintiniais, bet ir per matematikos bei gamtos mokslų pamokas diskutavome, ką žinome apie mišinius, kokiomis savybėmis pasižymi mišiniai. Sužinojome, kad mišinio medžiagas galima atskirti išrenkant pirštais, garinant, naudojant magnetą, nupilant, filtruojant, sijojant. Visą tai, išskyrus garinimą, teko išbandyti praktiškai atliekant net penkis tyrimus. Tyrimų metu teko pritaikyti ir praktiškai išbandyti tinkamą medžiagų atskyrimo būdą. Mokiniai sužinojo, išmoko, kaip paruošti paprastus mišinius, kokias priemones pasitelkti. Kadangi darbas vyko grupėse, tai buvo ugdoma ne tik pažinimo, bet ir komunikavimo kompetencija.
Mokytoja Audronė
Medžiagų mišiniai: ko, kiek, kaip?
Spalio 3 d. gamtos mokslų pamokoje 3d klasės mokiniai vykdė praktinę tiriamąją veiklą – gamino šokoladinį glajų. Pamokos metu trečiokai pakartojo matavimo vienetus – gramus (g) ir mililitrus (ml), matavo birius ir skystus ingredientus, lygino jų tekstūrą. Ingredientus maišė, stebėjo jų pokytį keičiantis temperatūrai. Mokiniai išsiaiškino, kaip svarbu yra laikytis recepte nurodytų kiekių. Užsiėmimo metu trečiokai ugdėsi pažinimo, kūrybiškumo, komunikavimo bei sveikos gyvensenos kompetencijas.
Mokytoja Gitana
Matematikos mokomės kartu su robotais
Spalio 1 d. 3d klasės mokiniams matematikos pamoka „Algoritminiai uždaviniai“ vyko PRC „RoboLabas“. Robotikos centre prisiminę robotuko Mind Designer judėjimo ir posūkio komandas, susipažinę su koordinačių sistema ir išsiaiškinę kaip joje nurodyti daikto vietą, trečiokai ne tik programavo robotuką pagal nurodytas komandų sekas, bet ir savarankiškai kūrė algoritminius uždavinius bei siūlė jų sprendimus. Užsiėmimo metu mokiniai ugdėsi pažinimo, skaitmeninę, kūrybiškumo bei komunikavimo kompetencijas.
Mokytoja Gitana
Kuriame
3c klasės mokiniai rugsėjo 11 d. vyko į Moksleivių namus ir dalyvavo STEAM projektinėse aviamodeliavimo ir dailės kūrybinių darbelių veiklose. Vieni vaikai, susipažinę su sklandytuvų veikimo technika, konstravo lėktuvo modelį, vėliau jį išbandė leisdami į orą. Na, o kita grupelė – išsiaiškinusi, kas yra geotekstilė, kokiam tikslui naudojama, pritaikė ją kūrybiniam darbui ir dekoravo.
Tikimės, kad šie nedideli kūrybiniai, techniniai „pabandymai“ ateityje išaugs ir į didesnius projektus.
Mokytoja Neringa
Ekologinio ūkio ypatumai
Rugsėjo 25 d. 3a ir 3c klasės mokiniai lankėsi ekologiniame ūkyje – Anykščių rajone, įsikūrusioje „Marijos trobelėje“ ir dalyvavo STEAM bioinžinerijos projektinėje veikloje, kuri susijusi su maistu ir ekologija. Pirmiausia, sodybos šeimininkas papasakojo vaikams apie obuolių naudą sveikatai, supažindino su obuolių sūrio gaminimo technologija. Trečiokai ragavo obuolių sūrio, obuolių traškučių, ekologiškų „guminukų“ ir negalėjo patikėti, kad gali būti taip skanu!
Taip pat kūrė meninius paveikslus, naudodami karamelę, obuolius bei kitus džiovintus vaisius. Diskutavo apie ekologiją, tvarumą ir sveikatai palankius produktus. Degustavo net ekologiškų ledų! Be to, daug sportavo gryname ore, dalyvaudami lobio paieškose. Po šios veiklos apsipirko sveiko maisto turgelyje.
Vėliau vyko į mišką stebėti danielių, tačiau dėl triukšmo pavyko pamatyti tik jų uodegėles..
Smagiai ir greitai praėjo laikas gamtoje. Grįžome su lauktuvėmis ir idėjomis, kaip nustebinti savo draugus ir artimuosius ekologiškais maisto produktais!
Mokytojos Edita ir Neringa
Kuriame!
Rugsėjo 24 dieną 3b klasės mokiniai lankėsi Panevėžio moksleivių namuose. Ten jie dalyvavo dvejose edukacinėse programose. Mergaitės ,,Dailiųjų amatų“ edukacijos metu pasipuošė iš karoliukų susivertais žiedukais. Na, o berniukai susikonstravo po lėktuvėlį ir susipažino su jų sklandymo subtilybėmis ,,Aviamodeliavimo“ užsiėmimo metu. Į mokyklą vaikai grįžo smagiai nusiteikę, grožėdamiesi savo kūriniais.
Mokytoja Rita Pankinaitė
STEAM: šiuolaikiškai, patraukliai, integraliai ir motyvuojančiai
Birželio 19-21 d. Pradinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dalia Dausienė, karjeros specialistė Edita Strolienė, mokytojos: Svetlana Likšienė, Birutė Kolinienė, Audronė Gubistienė, Edita Daraškienė dalyvavo STEAM stovykloje „STEAM: šiuolaikiškai, patraukliai, integraliai ir motyvuojančiai“. STEAM sąvoka šiandien neatsiejama nuo mokyklinio ugdymo ir apima gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, kūrybos (menų) ir matematikos disciplinas. Tai ne atskiros disciplinos, o edukacijos filosofijos rūšis, kai tuo pačiu metu suteikiama galimybė mokytis visų šių dalykų. Pedagogai dalyvavo edukaciniuose STEAM užsiėmimuose: „Kiek matematikos ir gamtos mokslų reikia miške?“, „Arbatos magija: žoliavimas, paruošimas, mišinių sveikatai sudarymas, degustavimas“ , „Savijautos ir emocinės sveikatos stiprinimas per STEAM veiklą“. Labai buvo įdomu pamokose 13 klasei: „Dirbtinis intelektas įvairių dalykų pamokose“, „Per teatrinį ugdymą link savęs“. Įvairias veiklas atlikome kūrybinėse dirbtuvėse: „Kai susitinka kūryba ir inovacijos“ „STEAM veiklų taikymas dailės pamokose kūrybiškumui ugdyti“, „Meno ir mokslo jungtys. Bendravimo ir bendradarbiavimo kompetencijų gilinimas, emocinės ir psichologinės sveikatos stiprinimas.“ Susitiko su prozininku, gamtininku, fotografu, aplinkosaugininku, radijo laidų autoriumi ir vedėju, 2015–2020 m. LRT „Nacionalinių ekspedicijų“ dalyviu Selemonu Paltanavičiumi. Aktyviai dalyvavo praktinėse veiklose: „LEGO konstravimo iššūkiai“, „Automobilio dūžio testas“. Veiklų metu pedagogai ne tik kryptingai gilino STEAM dalykų didaktines kompetencijas, stiprino emocinę ir psichologinę sveikatą, bet ir smagiai leido laiką su kolegomis!
Visomis gautomis žiniomis tikrai pasidalinsime su kolegomis, bet jau tik rudenį!
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dalia
Panevėžio apylinkės teisme
Gegužės 31 d. 3a klasės mokiniai lankėsi Panevėžio apylinkės teisme. Susipažino su teisėjo profesija. Sužinojo, kaip nagrinėjamos baudžiamosios ir civilinės bylos. Teisėja paaiškino, kaip vyksta teismo procesas, koks yra advokatų, prokurorų, teisėjų vaidmuo. Mokiniai turėjo galimybę pasėdėti ir teisėjo, ir įtariamojo vietoje. Apsilankė teismo archyve. Pajautė, koks atsakingas darbas yra teisme.
Mokytoja Laimutė
Pažintis su Respublikine Panevėžio ligonine
Gegužės 30 d. 3a klasės mokinės Eglės mama Jurgita Mikėnienė pakvietė mokinius į savo darbovietę, Respublikinę Panevėžio ligoninę, kurioje dirba Teisės ir personalo skyriaus specialiste. Drauge su psichologe Renata Vasiliauskiene vedžiojo po ligoninę ir supažindino su aukštos kokybės asmens sveikatai teikiamomis paslaugomis. Psichologė pakvietė mokinius į salę, kurioje vedė užsiėmimą. Atlikdami užduotis vaikai galėjo labiau pažinti save ir kitus. Po trumpos pertraukėlės mokiniai bendravo su vaikų reanimacijos skyriaus vedėju Gyčiu Prėskieniu. Buvo pateikti konkretūs nudegimų, nušalimų, lūžių pavyzdžiai. Nurodė kokias priemones naudoti gydymui. Akcentavo, kaip svarbu yra pirmosios pagalbos suteikimas. Mokiniai įgijo medicininių žinių, kurios pravers vasaros atostogų metu.
Mokytoja Laimutė
Finansų matematika
Gegužės 23 – 24 d. 3d klasės mokiniai svarstė kas yra pinigai? Kaip jie uždirbami? Kuo skiriasi poreikiai ir norai? Kaip protingai leisti pinigus ir kodėl reikia taupyti? Tai – tik dalis klausimų, kuriuos svarbu aptarti kiekvienam vaikui, siekiant ugdyti jų finansinio raštingumo įgūdžius, formuoti pageidautiną finansinę elgseną ir padėti pagrindą gerai jų finansinei sveikatai. Vaikai susipažino su banknotų ir monetų vertėmis, skirtingais atsiskaitymo būdais. Taip pat drauge su bendraklasiais kūrė ateities pinigus ir savo banko kortelę.
Mokytoja Jolita Bujokė
Senoviniai žaislai ir sūreliai
Panevėžio pradinės mokyklos 4c klasė gegužės 24 d. lankėsi Ukmergės pieninėje. Apžiūrėjom sūrelių gamybos cechą. Technologė mums papasakojo ir parodė kaip sūrelių masė iš didelio katilo keliauja formavimo, pjaustymo , šokoladavimo , atvėsinimo ir pakavimo įrenginiais. Ragavome įvairių skonių sūrelių, gėrėm šiltą šokoladą , gavom dovanų- daug daug sūrelių. Iš ekskursijos pieninėje nuvykom į Ukmergės Kraštotyros muziejų. Senovinių žaislų edukacijoje klausėm pasakojimo apie žaislus, kuriais žaidė mūsų proseneliai. Sužinojom ir išbandėm tarškynę, žvangutį, vilkelį, kleketą, pūslinę, bruzgilą, pilkę, birbynę, gimnastą, ūžynę. Daugelį žaislų vaikai matė pirmą kartą . Visi jie buvo gaminami namuose, darbščių ir kūrybingų žmonių. Patys pasidarėm ūžynę ir sukutį, pamokos pabaigoje išsprendėm kryžiažodį įtvirtindami senųjų žaislų pavadinimus. Šauni diena, linksmi vaikai.
Mokytoja Zita Nefienė
Skaičių labirintais-į lietuvių kalbos šalį
Panevėžio robotikos centre „RoboLabas“ gegužės 23 d. 4a klasės mokiniams vyko integruota lietuvių kalbos ir matematikos pamoka „Skaičių labirintais-į lietuvių kalbos šalį “. Mokiniai naudojo Mind Designer skaičių kilimėlį, robotą CLEMENTONI Mind Designer, dirbo poromis. Atlikdami lietuvių kalbos užduotis, programavo roboto maršrutą ne tik pagal nurodytą langelių skaičių, bet ir parenkant kuo didesnę maršrute galimų skaičių sumą. Patikrino ir įvertino draugo atliktas užduotis, skaičiavo surinktus taškus. Gilino komunikavimo, pažinimo ir skaitmenines kompetencijas.
Mokytoja Birutė
Gyvybė lašelyje vandens
4a klasės mokiniai gegužės 20-23 d. atliko pasaulio pažinimo tiriamąjį darbą „Gyvybė lašelyje vandens“. Dalyvaudami edukaciniame užsiėmime UAB ,,Aukštaitijos vandenys“, prisiminė, kaip veikia vandens apytakos ratas. Apsiskaičiavo, kiek vandens turėtų išgerti pagal pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas: vienam kūno masės kilogramui – 30 ml vandens. Sužinojo, kad per parą Panevėžio miesto gyventojai suvartoja apie 18 000 kubinių metrų vandens. Atliko praktinę užduotį – panaudodami raumenų jėgą, vandenį pakėlė į talpą. Vandens saugykloje stebėjo iš giluminio gręžinio trykštantį vandenį, jį ragavo. Vandens skonis neįprastas, nes dar neišvalyta geležis. Senojoje vandens saugykloje tyrinėjo, kaip nuo vandenyje esančios geležies pakito sienų spalva, sužinojo, kad dabar ši patalpa naudojama kultūrinėms veikloms. Klasėje atliko tyrimą ,,Vandens sunaudojimas tvarkant dailės priemones“. Sužinoję, kad suvartoja apie 100 litrų, siūlė būdus, kaip galima taupiau naudoti vandenį. Gilino pažinimo, kultūrinę, socialinę, emocinę ir sveikos gyvensenos kompetencijas.
Mokytoja Birutė
Skaičiuok, programuok, keliauk!
16 d. 4c klasės mokiniai Panevėžio robotikos centre „RoboLabas“ dalyvavo pamokoje „Skaičiuok, programuok, keliauk!“ ir gilino matematikos bei informacinių technologijų žinias. Sužinojo, kaip CLEMENTONI Mind Designer Robotukas gali keliauti kilimėliu skaičiuodamas langelius, kaip pakeisti robotuko kelią. Atlikę matematikos užduotis, pagal gautų atsakymų seką programavo robotuko maršrutą. Dirbdami porose suprato tolerancijos, kantrybės ir atsakomybės svarbą. Pamokos metu mokiniai pakartojo dviveiksmius reiškinius, dalybą ir daugybą , tekstinius uždavinius. Pagerinome skaitmeninę bei pažinimo kompetencijas.
Mokytoja Zita Nefienė
Medžiagų mišiniai
Gegužės 9 – 10 dienomis 4b ir 3d klasių mokiniai vykdė tiriamąją, eksperimentinę veiklą „Medžiagų mišiniai: ko, kiek, kaip“. Ar žinote iš kokių medžiagų pagamintas modelinas? O ar žinote kokios medžiagos sudaro druskos tešlą? Druskos tešla yra nuostabus žaislas, kurį kiekvienuose namuose galime pasigaminti čia ir dabar – juk tereikia druskos, miltų ir vandens. O nuveikti su šiuo greitai pagaminamu naminiu plastilinu vaikai gali labai labai daug ką – pasigaminti pakabukų, dekoracijų, žaisliukų, skulptūrėlių. Pagamintas grožybes reikės tik gerai išdžiovinti ir sustingusius bus galima dekoruoti pačiomis gražiausiomis spalvomis ar ornamentais.
Mokytojos Vida ir Jolita
Matematikos pamoka kitaip
Gegužės 14 d. 3 c klasės mokiniai Panevėžio robotikos centre „RoboLabas“ dalyvavo integruotoje pamokoje „Skaičiuok, programuok, keliauk!“ ir gilino matematikos bei informacinių technologijų žinias. Sužinojo, kaip CLEMENTONI Mind Designer Robotukas gali keliauti kilimėliu skaičiuodamas langelius. Atlikę matematikos užduotis, pagal gautų atsakymų seką programavo robotuko maršrutą. Dirbdami porose suprato tolerancijos, kantrybės ir atsakomybės svarbą. Pamokos metu mokiniai gilino matematinius gebėjimus, ugdėsi skaitmeninę bei pažinimo kompetencijas.
Mokytoja Audronė
Kiek sveria mano kuprinė?
Gegužės 9 d. per fizinio ugdymo pamokas 3a klasės mokiniai lankėsi mokyklos sveikatos priežiūros specialistės Staselės Kabelienės kabinete. Vyko pokalbis apie tinkamą kuprinės nešiojimą. Kuprinė turi būti patogi ir saugi vaiko sveikatai, jo laikysenai. Juk vaikų kaulinis audinys minkštesnis ir greičiau deformuojasi. Kuprinė turėtų turėti bent kelis skyrius, tai padeda tinkamiau susidėti daiktus, palaikyti tvarką, geriau rasti daiktus bei jų nesugadinti. Vienas svarbiausių kriterijų yra kuprinės svoris. Sveikatos specialistė pasvėrė mokinius su kuprinėmis, o po to be jų. Pateikė duomenis. Gegužės 10 d. per matematikos pamoką mokiniai atliko veiksmus su masės matavimo vienetais. Optimalus pilnos kuprinės svoris turi sudaryti 10-15 procentų moksleivio kūno masės. Apibendrinome gautuosius rezultatus. Padarėme išvadą, kad kuprinė nebūtų per sunki, joje turi būti tik tai dienai reikalingi daiktai.
Mokytoja Laimutė
Planuoju remontą
Gegužės 3 ir 7 d. 3d klasės mokiniai svarstė kokius remonto darbus reiktų atlikti savo klasėje. Apklausus visus klasės mokinius, paaiškėjo, kad labiausiai remonto reikia mūsų klasės durims. Vienbalsiai buvo nuspręsta jas keisti. Nuo ko pradėti ir kokius darbus reikia atlikti norint pakeisti klasės duris mums papasakojo mūsų mokyklos stalius Rimantas. Jis mums padėjo susiplanuoti reikiamus atlikti darbus, paaiškino kokių medžiagų ir įrankių mums prireiks darbams atlikti. Na, o vėliau mokiniai suskaičiavo remonto biudžetą.
Mokytoja Jolita Bujokė
Dienos laikrodis
Gegužės 6 – 8 dienomis 3 a ir 3 c klasės mokiniai dienos režimo būtinumu, jo svarba ir laikymosi nauda. Dienos režimo esmė – racionalus darbo ir poilsio kaitaliojimas. Laikydamiesi savo dienos režimo, susikuriame sąlyginius refleksus, kurie sudaro galimybę organizmui greičiau atsibusti, įsitraukti į darbą, greičiau jį atlikti įdedant mažiau pastangų. Taigi tinkamai suplanuotas dienos režimas gerina mokinio darbingumą, savijautą, atitolina nuovargį, saugo sveikatą. Pagrindiniai mokinio dienos režimo elementai:
• mokymasis mokykloje ir namuose;
• užklasinė ir darbinė veikla;
• aktyvus poilsis kuo ilgiau būnant gryname ore;
• reguliari ir visavertė mityba;
• fiziologiškai visavertis miegas.
Apibendrinus vykdytą projektinį darbą paaiškėjo, kad visos šios veiklos turi būti atliekamos nustatytu laiku ir trukti tam tikrą laiką.
Mokytojos Laimutė ir Audronė
TŪM projektinė veikla „Žalioji palangė“ 🌱☀️🌱
– Pirksime dažų ir dažysime palangę? Žaliai? – klausia mokiniai.
– Na, ne dažysime, o auginsime. Augalai puoš palangę savo spalvomis. Žaliomis! Todėl – žalia palangė!
– Aaaaa, – nutęsia klasė. 🌿
Tad 3b klasės mokinių augalai ir „dažė, nudažė” palangę. Į projektą įsitraukė ir mokinių tėvai. Jie pasirūpino žemėmis, sėklomis.
Klasės mokiniai sėjo žirnius, salotas, krapus, svogūnus ir įvairių rūšių sėklas.
Mokiniai savo augalus „apgyvendino” nuotolinės edukacijos metu susikurtuose nameliuose – vazonėliuose. 🏘 Tad klasė beveik du mėnesius stebėjo ir sekė augalų augimą. O paaugus augalams, dažnas neatsispyrė ragavimui. 🙈 Na, taip, matyt, ir turi būti!
Smagu, kad sudygo augaliukai ir mokiniai auginimo procesą gali tęsti namie.
Žalios palangės veikla sužadino mokinių smalsumą, atsakomybę bei leido pajusti ryšį su gamta. 🌿
Mokytojos Agnė ir Dora
Mūsų žalioji palangė
Tiriamasis pasaulio pažinimo projektas ,,Žalioji palangė“. 4c klasės mokiniai nuo kovo 28 d iki gegužės 9 d. vykdė tiriamąją praktinę veiklą. Tikslas- sužinoti apie įvairių sėklų daiginimą, daigų auginimą. Patiems auginti ir stebėti pokyčius. Pirmiausia stebėjom vaizdo medžiagą apie sėklų paruošimą, išsiaiškinom, kokios žemės, vazonėlio, šilumos ir drėgmės reikia, kad augalas sėkmingai augtų. Pasirinkom skirtingus augalus: arbūzų, žirnių pupelių, bazilikų, žolytės, pomidorų, paprikų sėklas. Kai kurie vaikai pasodino daigelius. Žemę drėkinom purškimo būdu, vazonėliai stovėjo ant šviesios palangės. Stebėjom, per kiek laiko sudygs, kaip greit augs. Matavom augalų aukštį. Duomenis pildėm bendroje augalų stebėjimo diagramoje. Iki gegužės pradžios viskas vyko sklandžiai ir teikė daug džiaugsmo. Deja, vieną savaitgalį buvo labai saulėta, karšta. Dalis augalų nepakėlė tokio staigaus pokyčio ir nuvyto. Išvados tokios- sėkmingam auginimui reikalinga nuolatinė priežiūra. Gležni augalai žūsta, jei staiga pasikeičia temperatūra, drėgmė.
Mokytoja Zita Nefienė
TŪM projektinė veikla „Kristalų auginimas“💎👩‍🔬🧬🧑‍🔬
Auga ne tik gyvieji žemės organizmai, auga ir kristalai. Kristalai – tai kietieji kūnai, turintys tvarkingą vidinę struktūrą, sudarytą iš molekulių, atomų arba jonų. 3b klasės mokiniams šias kristalo sudedamas struktūras pavyko sukurti iš elementarių priemonių – druskos prisotinto vandens, vilnonių siūlų, pagaliuko (pieštuko), stiklainio bei vielutės. 🧪🧶✏️
Pirmiausia, kad formuotųsi kristalai, mokiniai pagamino kristalizuojamos druskos tirpalą ir į jį įleido siūlu apsuktą vielutę. Toliau vyko stebėjimas ir didžiulė nuostaba išvydus besiformuojančius druskos darinius. 🧬🔍
Pastebėjome, jog labai svarbu druskos tirpalą tinkamai paruošti – kruopščiai (gerai) išmaišyti. Kitaip, deja, bet kristalui nepavyks „užaugti”.
Tad buvo visaip – ir sėkmių, ir ne visai, tačiau nuolat besikeičiantį kristalo augimo procesą, buvo labai įdomu stebėti bei tyrinėti. 🔍💎
Mokytojos Agnė ir Dora
Tai bent magnetai
Balandžio 29 d. 3 c klasės mokiniai domėjosi magnetais ir sužinojo, kad gamtinis magnetas yra mineralas magnetitas. Jame yra geležies ir jis traukia geležį. Pagrindinė magneto savybė – gebėjimas traukti tam tikrus metalus. Štai aliuminio, vario, sidabro, aukso jis netraukia. Mokiniai susipažino su įvairių formų magnetais: pasagos, strypo, rutulio. O mūsų Žemė pasirodo yra milžiniškas magnetas. Smagiausia ir triukšmingiausia buvo tiriamoji veikla. Atlikome tyrimą, ar klasėje daug daiktų, kuriuos traukia magnetas. Paskui kiekviena grupė suskaičiavo tirtus daiktus, įvardijus pasižyminčius magnetinėmis savybėmis. Mokiniai tyrė, kokio nominalo monetas traukia magnetas. Išsiaiškino, kad tai 1 ct, 2 ct, 5 ct, ir 1 – 2 eurus , jei liečiame centrinę monetos dalį. Paskutiniu tyrimu buvo aiškinamasi ar ir kaip magnetai veikia per atstumą. Išbandyti buvo įvairūs daiktai ir įvairūs magnetai. Dėkojame mūsų mokyklos staliui Rimantui už bandymui parinktų daiktų įvairovę.
Mokytoja Audronė
Iš kur atsiranda pinigai?
📌4b klasės mokiniai lankėsi SEB banke, kur dalyvavo įdomiose veiklose.
💸Vadybininkė Aistė supažindino su banko paslaugomis, pinigų istorija, banko darbuotojų darbu, pasakojo, kokių profesijų atstovai dirba banke.
💵Smagiose veiklose mokiniai žaidė, mokėsi atskirti poreikius nuo norų, sužinojo apie mokinių banko korteles ir jų saugojimą. 🖌Pasitelkę kūrybiškumą, vaikai kūrė svajonių banko kortelių dizainus.
🌟Ši išvyka į SEB banką mokiniams buvo ne tik smagi, bet ir naudinga!
Mokytoja Vida, karjeros specialistė Edita

Statistika mokykloje

Balandžio 8-16 dienomis 4a klasės mokiniai atliko patirtinę/taikomąją matematikos ilgalaikę užduotį „Statistika mokykloje“. Pirmiausia susipažino su duomenų analitiko profesija ir sužinojo, kad statistika – svarbi šios profesijos sritis. Vėliau siūlė, kokius objektus skaičiuos. Pasisikirstė į komandas ir susiplanavo, kaip atliks ir pasižymės skaičiavimus. Komandos nariai pasirinko, kokio tipo diagrama pavaizduos gautus rezultatus: stulpeline, skrituline ar linijine. Gautus rezultatus pristatė klasės draugams. Ne vienas rezultatas nustebino. Dažnai net nepastebime, kiek aplink mus įvairių daiktų ar objektų. O jūs ar žinote, kiek mokykloje langų, durų, kėdžių, stalų, spintelių, vadovėlių… Atlikdami šią užduotį mokiniai gilino skaitmeninę, kūrybiškumo, komunikavimo kompetencijas.

Mokytoja Birutė

3a klasės mokiniai renkasi profesiją
Balandžio 25 d. Gabrielės tėveliai Erika ir Karolis Bumblauskai pakvieti mokinius į kliniką PROMEDICA. Tai moderni, šiuolaikiška medicinos paslaugų įstaiga. Mamytė vadovauja ir dirba odontologe – ortopede, o tėvelis – gydytojas kardiologas. Odontologijos skyriaus darbuotojos supažindino mokinius su dantukų priežiūra, burnos higiena. Akcentavo, kad svarbu laiku koreguoti sąkandį, kreivai išdygusius dantukus. Vaikai, pasiskirstę į grupes, galėjo įsijausti į vaidmenį ir užduoti klausimus darbuotojoms. Tėvelis pakvietė į gydytojo kabinetą, demonstravo kaip yra stebima širdies veikla. Šioje klinikoje mokiniai įgijo medicininių žinių, vaišinosi picomis. Gabrielės tėveliai palinkėjo mokiniams atrasti save, pasirinkti mielą darbą, dirbti jį su malonumu ir iš širdies. Dėkojame tėveliams už nuoširdų priėmimą.
Mokytoja Laimutė
Kiek sveria mano kuprinė?
4c klasės mokiniai balandžio 22-23 d. vykdė matematinį tyriamąjį projektą ,,Kiek sveria mano kuprinė?“ Mokyklos medikė pasvėrė vaikus ir paaiškino, kaip vaiko svoris turi derėti su nešamos kuprinės svoriu. Ji papasakojo, kas nutinka vaiko laikysenai, vidaus organų padėčiai, jei nešama per sunki kuprinė. Klasėje pasisvėrėme kurines su visais tą dieną turimais daiktais ir lygindami su kūno svoriu apskaičiavome viršsvorį. Braižėme diagramą, kur visi pastebėjome, kad tik 4 klasės vaikų kuprinių svoris atitiko leistiną, nežalojantį laikysenos. Tada išėmėme visus nereikalingus daiktus ir dar kartą pasvėrėme. Kelių vaikų kuprinės vis tiek buvo per sunkios. Pasirodo, pati kuprinė sveria daug. Atlikdami šį darbą pakartojome svorio matų smulkinimą, stambinimą, apvalinimą, veiksmus su sudėtiniais matiniais skaičiais.
Padarėme išvadą- kiekvienas vaikas turi laikytis pasiruošimo pamokoms tvarkos, nesinešioti nereikalingų daiktų. O perkant naują kuprinę pasirinkti kuo lengvesnę.
Mokytoja Zita Nefienė
Elektros grandinės
Balandžio 12 d. 3d klasių mokiniai trumpam tapo studentais. Mokiniai apsilankė Panevėžio kolegijoje, Praktinio mokymo centre. Paskaitos metu išsiaiškino, kas sudaro elektros grandinę, matavo elementų elektros srovės stiprumą, atliko įsielektrinimo bandymą. Mokiniai suprato – skirtingų medžiagų kūnai, gebantys pritraukti prie savęs kitus kūnus, yra įelektrinti, jiems yra suteiktas elektros krūvis. Susiliesdami arba trinami, abu kūnai įsielektrina.
Mokytoja Jolita
Apsilankymas grožio studijoje „Diferente“
Balandžio mėnuo Pradinėje mokykloje – Karjeros ugdymo mėnuo „Kuo užaugęs būsiu?“. Tad balandžio 12 d. 3c klasės mokiniai, Benuko mamytės Indrės kvietimu, lankėsi grožio studijoje „Diferente“. Tikrai buvome nustebinti vaišingu sutikimu. Mokinių laukė vaišių stalas! Pasistiprinę klausėmės Benuko mamos pasakojimo apie savo pasirinktą profesiją. Sužinojome, kad šis kūrybinis darbas jai suteikia galimybę atsiskleisti ir išreikšti save, dirbti širdžiai mielą darbą ir kurti grožį. Kirpėjo profesiją siekiantys įgyti žmonės žino, kad darbo turės visada – juk kirpėjo paslaugų reikia tiek moterims, tiek vyrams, tiek vaikams. Kirpėjas turi gebėti aptarnauti įvairaus amžiaus klientus, tad privalo tobulinti savo praktinius įgūdžius moderniose praktikos mokymuose. Po diskusijos ir pažinties šioje grožio studijoje vykdoma veikla, laukė praktinis darbas. Mokiniai mokėsi dažyti duotas tikras plaukų sruogas įvairiomis, ryškiomis spalvomis, jas plauti ir džiovinti. Žinoma ši veikla labiausiai sudomino klasės mergaites. Susitikimo pabaigoje kiekviena galėjo pasipuošti savo nudažyta sruogele. Džiaugsmo ir gerų emocijų patyrėme užtektinai! Į savaitgalį išskubėjome gražios ir pasipuošę. Už draugystę nuoširdžiai dėkojame Indrei Davidonienei ir grožio studijai „Diferente“.
Mokytoja Audronė
Dienos laikrodis – pradinuko dienos režimas
Mūsų mokykla balandžio mėnesį dėmesį skiria profesijoms. Daug kalbame apie darbus ir žmonių profesinius pasirinkimus. Tačiau vien kalbėti, svajoti ir galvoti apie savo svajonių profesiją nepakanka. Reikia imtis veiksmų! 💡O kokie gi pirmieji veiksmai, žingsniai link geros savijautos, darbingo ritmo, stropaus mokymosi, gebėjimo siekti tikslų, svarbių tiek dabar, tiek vyresnėse klasėje ir darbo aplinkoje? Ogi dienos režimas! Pirmasis pradinuko dienos režimas!📈📉
Tad 3b klasės mokiniai balandžio 16 dieną pristatė DU dienos režimus – šiokiadienio ir savaitgalio. Kiekvienas įvardino, jog geriausias laikas visgi yra savaitgalio rytas, kuomet mokiniai ilgiau miega, lėtai pusryčiauja ir žiūri filmukus.🌜☀️
Klasės mokiniai pritarė, jog miegas, maistas, poilsis yra labai svarbūs mūsų emocinei ir fizinei savijautai.🌿
Taip pat mokiniai sulaukė papildomo klausimo – ką veiktų, jeigu turėtų papildomą valandą, t.y., dvidešimt penktą valandą paroje? Mokiniai teigė, jog važiuotų į ilgesnę kelionę, žaistų kompiuterinius žaidimus, pieštų, miegotų. 🌞
Svarbu, jog mokiniai pradinėse klasėse suprastų planuojamo laiko privalumus, jaustų atsakomybę bei džiaugtųsi rezultatais.🤗
Štai šie mokinių paruošti darbai parodo, kaip pastangos ir tinkamai suplanuotas laikas pasiteisina ☀️🌿
Mokytojos Agnė ir Dora
Nepaprasti reiškiniai
Mes gyvenime susiduriame su įvairiais nepaprastais reiškiniais, kurie dažniausiai yra paaiškinami tam tikrais mokslais, kaip pavyzdžiui fizikos. 3c klasės mokiniai aiškinosi, kaip elektra atsiranda mūsų namuose, ko reikia, kad veiktų įvairūs elektros prietaisai, kuo jie skiriasi nuo kitų. Elektros grandinės – mūsų buitinio gyvenimo dalis. Kelis kartus per dieną sujungiame elektros grandines to net nežinodami arba apie tai nė negalvodami. Tad visų laukė pažintis su elektros grandinėmis. Sužinota, kad jos gali būti uždaros ir atviros, nuoseklios ir lygiagrečios. Išsiaiškinta, kurios medžiagos yra laidžios (laidininkai) ir kurios nelaidžios (izoliatoriai) elektros srovei. Išmokę elektros grandinės simbolius, mokiniai braižė schemas. Žinoma smagiausia dalis buvo tiriamoji-praktinė veikla. Pagal duotas schemas teko sujungti elektros grandines, įvardyti jų dalis. Daug džiaugsmo buvo patirta užsidegus elektros lemputei ar pradėjus veikti varikliui. Pasirodo fizika visai įdomus mokslas ir dabar jų bus laukiama su nekantrumu.
Mokytoja Audronė
Gyvybė lašelyje vandens
3c klasės mokiniai aktyviai dalyvavo TŪM pasaulio pažinimo projekte – tiriamojoje veikloje “Gyvybė lašelyje vandens”. Pirmiausiai vaikai susipažino su vandens būsenų kitimu. Sužinojo, kad virinamas vanduo virsta garais, kaitinant skystį susidaro dujos – garai, šaldomi vandens garai kondensuojasi, o sušalęs vanduo virsta ledu. Taip pat mokiniai susipažino su vandens apytakos ratu, atliko tyrimą ir praktinę – kūrybinę veiklą sukurdami vandens apytakos rato modelį. O kur dar tiriamoji veikla namuose! Trečiokai drauge su tėveliais įsitraukė į individualų bandymą / tyrimą „Vandens sunaudojimas valantis dantis”. Baigus tyrimą paaiškėjo, kad vandens sunaudojimas priklauso ne tik nuo šeimos narių skaičiaus, bet ir gebėjimo racionaliai, išradingai panaudoti vandenį. Apibendrinant mokiniai įvardijo, kad šio bandymo metu, kai kurie namuose labai stengėsi vandenį taupyti. Na, o po svarbių pažintinių , praktinių, tiriamųjų veiklų mokinių laukė edukacinė išvyka į UAB “Aukštaitijos vandenys”. Jos metu mokiniai žiūrėjo ir aptarė filmuką “Lašelio kelionė”, išmėgino fizines jėgas mindami dviratį ir tokiu būdu pripildydami pakabintą talpą gręžinio vandens. Vėliau mokiniai apsilankė vandens valymo patalpose, pamatė įrenginius, paragavo vandens su geležimi. Edukacijos pabaigoje mokinių laukė staigmena. Visi apsilankėme neįprastoje ekspozicinėje erdvėje – požeminiame vandens rezervuare. Iš šio rezervuaro, kuriame tilpo 2500 kubinių metrų vandens, nuo 1974-ųjų maždaug 30 metų, miestui būdavo tiekiamas geriamas vanduo. Dabar ši vieta virto netradicine meno erdve. Pirmasis joje parodą simboliniu pavadinimu „Vandens veidas“ surengė pasaulinio garso muzikos grupių turų organizatorius, prancūzų fotomenininkas Dan Hermouet. Projektinė / tiriamoji veikla baigėsi. Sužinota, patirta, pamatyta daug, o draugystė ir gilesnė pažintis su vandeniu tęsis visą gyvenimą. Nuoširdžiai dėkojame mokyklos karjeros specialistei Editai Strolienei už suorganizuotą išvyką UAB „Aukštaitijos vandenys“.
Mokytoja Audronė
Gyvybė lašelyje vandens
Vanduo ir net mažiausias jo lašas kuria gyvybę, tad privalome juo rūpintis ir atsakingai naudotis.
3b klasės mokiniai balandžio antrąją pusę dėmesį skyrė gyvybės šaltiniui – vandeniui ir jo svarbai mūsų planetai Žemei. Balandžio 18-ąją, minėdami Tarptautinę motinos Žemės dieną, mokiniai dalyvavo pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ organizuojamose edukacijų ciklo „Žaliasis raštingumas“ nuotolinėse kūrybinėse dirbtuvėse. Dirbtuvėse mokiniai gamino vandenyno gyventojus iš antrinių medžiagų. Kūrybinis darbas lavino mokinių kūrybiškumo kompetenciją.
Toliau projektinę veiklą tęsėme apsilankę bendrovėje UAB „Aukštaitijos vandenys“. Mokiniams įspūdį paliko požeminis vandens rezervuaras. Iš šio rezervuaro, kuriame tilpo 2500 kubinių metrų vandens, nuo 1974-ųjų maždaug trisdešimt metų miestui būdavo tiekiamas geriamasis vanduo. Taip pat mokiniai ragavo gręžinio vandens, kuris vieniems pasirodė labai gardus, kitiems nekėlė susižavėjimo.
Trečiokai taip pat diskutavo apie vandens taršą, sužinojo, kad ne visi pasaulio žmonės gali gerti švarų skaidrų vandenį. Tai privertė mokinius susimąstyti apie vandens taupymą.
Tad atlikome bandymą/tyrimą – kiek vandens sunaudojame valantis dantis. Išsiaiškinome, jog vieni dantų valymui išnaudoja dvi stiklines vandens, kiti vieną. Atsirado ir tokių, kurie vandenį leidžia visą valymosi laiką. Tad vėlgi diskutavome ir galiausiai galime daryti išvadą, jog vandens taupymas turėtų būti kasdieniu mūsų visų įpročiu.
Mokytojos Agnė ir Dora
Muilo gamyba ir istorija
Balandžio 23 – 25 dienomis 3a, 3b, 3c, 3d klasių mokiniai atliko pasaulio pažinimo tiriamąją – praktinę veiklą „Muilo gamyba ir istorija“. Trečiokai domėjosi kur, kada ir kaip atsirado muilas. Susipažino su muilo rūšimis, trumpai jas aprašė. Nurodė jo poveikį, naudą sveikatai, grožiui, buičiai, pramogoms. Balandžio 25 d. Jaunojo mokslininko edukacijos metu susipažino su muilo gamybai naudojamomis medžiagomis: muilo bazė, eteriniai aliejai, dažikliai, įvairios žolelės. Edukacijos metu pasigamino įvairių formų ir kvapų muiliukus. Taip pat panaudodami filtrinį popierių atliko eksperimentą, kaip vanduo išlieja spalvas. Atlikę visas veiklas mokiniai pasitikrino įgytas žinias užduočių lape: išvardino darbo priemones, eigą, gautus rezultatus ir sukurto galutinio rezultato ( muilo ) pritaikymą, panaudojimą kasdieniame gyvenime. O dailės pamokoje laukė kūrybinė veikla „Pakuotė muilui“. Mokiniams praktinė, tiriamoji, kūrybinė veikla patiko ir suteikė daug gerų emocijų.
Mokytojos Laimutė, Dora, Audronė, Jolita
Pasaulio pažinimo tiriamasis darbas „Žalioji palangė“
Kovo 6 d. per technologijų pamoką 3a klasės mokiniai stebėdami vaizdo medžiagą susipažino su augalų sėja. Nutarėme sėti ir auginti gėles. Pasirinkome geltonai žydinčius gvazdikinius serenčius. Apžiūrėjome jų sėklas, bėrėme į žemę. Lovelius uždengėme plėvele. Stebėjome dygimą. Juos laistėme. Matėme kaip daigeliai stiebiasi vis aukštyn. Aukščiausias užaugo iki 18 cm. Balandžio 24 d. mokiniai atsinešė vazonėlius. Sodino užaugusias gėlytes. Aptarėme, kad gvazdikiniai serenčiai teikia ne tik grožį, bet ir dėl aitraus kvapo atbaido kenkėjus, turi vaistinių savybių. Geltonai žydintys serenčiai pradžiugins mūsų klasės mokinių šeimas.
Mokytoja Laimutė
Finansų matematika
Balandžio 16 d. 3a klasės mokiniai plėtė savo žinias apie finansinį raštingumą. Per matematikos pamoką susipažino su pinigų istorija, mokėsi stambinti ir smulkinti pinigus. Dailės pamokoje nupiešė taupykles. Balandžio 17 d. mokiniai lankėsi SEB banke. Edukacijos metu diskutavo apie pinigų pasiskirstymą, biudžeto svarbą, atsakingą skolinimąsi, išlaidas bei iš kur atsiranda pinigai. Dauguma mokinių turi bekontaktę debeto kortelę, su kuria gali patogiai bei saugiai atsiskaityti ir mokytis atsakingai valdyti savo pinigus. Mokiniai žaisdami turėjo galimybę pritaikyti įgytas žinias. Suprato, kokia svarbi yra bankininko profesija.
Mokytoja Laimutė
3a klasės mokinių ilgalaikis STEAM projektas „Rūšiuoju – vadinasi, skaičiuoju ir tausoju“
Visą kovo mėnesį mokiniai domėjosi atliekų rūšiavimu. Juk visiems norisi gyventi švarioje aplinkoje, o išėjus pasivaikščioti po parką ar mišką matyti, kaip bunda gamta. Miške visada randi įvairiausių mažų gamtos stebuklų. Tačiau kodėl dažname miške aptinkame kalnus senų padangų, butelių, įvairių popierių? Kodėl teršiame tas vietas, į kurias tikrai vėl kažkada sugrįšime? Klasėje vyko pokalbiai, diskusijos apie atliekų rūšiavimą. Mokiniai žiūrėjo vaizdinę, garsinę medžiagą. Namuose atliko tyrimą “Atliekų rūšiavimo būdai šeimoje”. Domėjosi, kur išmetamos maisto atliekos. Pateikė rūšiavimo pavyzdžių iš savo namų, įvardino atliekų rūšiavimo naudą gamtai ir aplinkai. Kovo 28 d. apsilankėme atliekų rūšiavimo įmonėje AB „Panevėžio specialus autotransportas“. Sužinojome, kad ši įmonė teikia kietų, skystų ir pavojingų atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugas. Darbuotojos atsakė į vaikų užduotus klausimus. Sužinojome, kad jau balandžio mėnesį įmonėje bus renkamos žaliosios atliekos bei mieste statomi rudi konteineriai skirti biologinėms atliekoms – maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimui. Tad daugiabučių namų gyventojams bus dalinami maisto atliekų rūšiavimui skirti kibirėliai. Mokyklos sveikatos priežiūros specialistė supažindino su stiklo perdirbimu. Projektinę veiklą užbaigėme Velykiniu darbeliu iš antrinių žaliavų . Pateikti faktai ir padarytos išvados skatina visus rūšiuoti ir džiaugtis gražiais gamtos vaizdais.
Mokytoja Laimutė
Pažvelk į dangų
Kovo mėnesį 4b ir 3d klasių mokiniai vykdė STEAM projektinę veiklą „Pažvelk į dangų“. Visą mėnesį mokiniai domėjosi mus supančio pasaulio paslaptimis. Susipažino su dangaus kūnais, meteoritais, saulės sistemos planetomis ir astronomijos mokslo įdomybėmis, žmonėmis kurie pirmieji pakilo į kosmosą.
Kūrė pristatymus, žvaigždynus, apsilankė Lietuvos Etnokosmologijos muziejuje Molėtų rajone. Edukacijos metu domėjosi kosmoso naujienomis, sužinojo daugiau apie Saulę ir jos planetas, ieškojo sprendimų kaip spręsti kosmoso šiukšlinimo problemą: kaip surinkti šiukšles ir kur jas padėti?
Mokiniai turėjo galimybę ne tik išgirsti informaciją apie kosmose vykstančius procesus, dangaus kūnus ar kitas astronomijos įdomybes, bet ir praktiškai išbandyti tam tikrus prietaisus, žaidimus ir pasijusti tikrais tyrėjais.
Mokytojos Vida ir Jolita
Maišė, maišė ir sumaišė!
Kovo mėnesio pradžioje 3d klasės mokiniai pasaulio pažinimo tiriamojoje pamokoje „Kristalų auginimas“ išsiaiškinę visas druskos rūšis, pasirinko vieną rūšį ir sumaišė druskos tirpalą. Saugiai padėję matomoje vietoje, stebėjo, kaip formuojasi ir auga druskos kristalai…. Ir štai atėjo diena, kai galime su visais pasidžiaugti, nors ir nedideliais, bet mūsų užaugintais druskos kristalais.
Atlikdami šį tyrimą mokiniai suprato: norint iš valgomosios druskos namų sąlygomis išauginti didelį kristalą, reikia kantrybės, pastangų ir daug laiko. Suprato, kad šis procesas yra visiškai saugus, nereikalauja daug chemijos žinių, be to, suteikia džiaugsmo stebint, kaip formuojasi ir auga kristalai.
Mokytoja Jolita Bujokė
Finansų matematika
Kovo 22 d. – 25 d. 4a klasės mokiniai atliko patirtinę / taikomąją matematikos ilgalaikę užduotį. Apsilankę SEB banke mokiniai sužinojo, kokias paslaugas gauna klientai, pamatė ir suprato, kokios saugumo priemonės naudojamos banko patalpose, kaip veikia skambučių centras. Pinigų atsiradimo istorija priminė, kad žmonės nuo senų laikų naudojo įvairius atsiskaitymo būdus, kurie dažnai nebuvo patogūs, pvz., atsiskaitymas akmenimis. Mokiniai komandose atliko užduotį „Poreikis ar noras?“. Sužinojo, kad norint sutaupyti, padeda paprasta PSS taisyklė – pirmiausia sumokėk sau. Kiek beturėtum pinigų, 10% pasilik, atidėk. Dabar vis mažiau atsiskaitoma grynaisiais ir vis daugiau – banko kortelėmis, t.y. virtualiais pinigais. Kadangi daugėja pradinukų, atsiskaitančių banko kortelėmis, mokiniai atliko kūrybinę užduotį – kūrė banko kortelių dizainą. Artėjant pavasario atostogoms, klasėje atlikome užduotį „Atostogų finansai“. Situacija: tėvai išvyksta ir negrįš savaitę, palieka 100 eurų. Mokiniai planavo, kaip paskirstys pinigus, numatė, kur pirks maisto produktus, prisiminė, kad reikės pasirūpinti ir augintiniu, tikėjosi, kad galės ir pramogauti. O dar reikia sutaupyti! Atlikdami užduotis gilino pažinimo, kūrybiškumo, komunikavimo kompetencijas.
Draugiškiausia gamtai profesija – aplinkosaugininko
Kovo 19 d. Panevėžio Pradinėje mokykloje vyko aplinkosaugos skatinimo renginys trečiokams „Draugiškiausia gamtai profesija – aplinkosaugininko“.
Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Marius Kazlauskas mokiniams išsamiai papasakojo apie aplinkosaugininko profesiją, savo darbo ypatumus, gyvosios gamtos svarbą ir apsaugą, ir kodėl svarbu atsakingai gyventi ir elgtis gamtoje.
Renginiui persikėlus į mokyklos kiemą prie aplinkosaugininkų tarnybinio transporto mokiniai gyvai susipažino su aplinkos apsaugos pareigūnų darbo priemonėmis. O kai kurias priemones net išbandė patys!
Dėkojame Mariui Kazlauskui už bendradarbiavimą ir šviečiamąją veiklą!
Karjeros specialistė Edita Strolienė, trečiokų mokytojos Laimutė, Dora, Audronė ir Jolita
Žalioji  palangė 3c klasėje
Pavasaris – tai gamtos atgimimas. Pavasariniai žalumynai, pirmieji žydintys augalai džiugina mus. Pabandėme ir mes pavasarinės dvasios „įnešti“ į savo klasę, pasinerti į žalią kelionę ieškant gamtos stebuklų. Kelionės pradžia prasidėjo parduotuvėje „Žalioji stotelė“. Pirkome žemes, indelius sodinimui, velykinės žolytės sėkleles. Klasėje darbavomės puošdami, gražindami kiekvienas savo indelius. Vėliau sodinome mėtas, sėjome žolytę ir indeliuose su vandeniu daiginome svogūnų laiškus. Pasodinę augalus reikėjo jais rūpintis, laistyti ir žinoma stebėti, tyrinėti jų dygimą, augimą. Visi pastebėjo, kad augalai pasėti ir pasodinti vienu metu, sudygsta ir auga skirtingai, augdami linksta į šviesos pusę, nepalaisčius vysta. Artėjant šv. Velykoms visus šiuos žalumynus vaikai parsineš į namus. Lai jie džiugina artimųjų akis, kūną, sielą.
Mokytoja Audronė
Tiltai, tilteliai, tiltukai
3c klasės mokiniams kovo mėnuo buvo labai aktyvus projektinėje -inžinerinėje, kūrybinėje, praktinėje veikloje. Mokiniai džiaugiasi ne tik susitikimais, bendravimu su šios profesijos atstovais, mokomosios rubrikos „Įdomioji inžinerija“ žiūrėjimu, pažintimi su aukščiausiu ir ilgiausiu Lyduvėnų tiltu, jo unikalia istorija iki mūsų dienų, bet ir patys dalyvavo kūrybinėje, praktinėje, pažintinėje veikloje. Mokiniams jų architektūriniai ieškojimai tema „Mano svajonių tiltas“ suteikė daug gerų emocijų. Juk taip smagu, naudojant tik paprastą pieštuką, savo svajones įgyvendinti popieriaus lape. Draugams pristatant savo „Svajonių tiltus“ susidomėjimas buvo didžiulis. O kaip gi kitaip… Juk pasirodo gali būti „Vienaragių tiltas“, Supynių tiltas, Greito maisto tiltas turintis stebuklingas robotų rankas, Sušių tiltas, Internetinių žaidimų tiltas, Ekstremalių pojūčių tiltas, tiltas skirtas tik žirgams, tiltas, kuriuo žengdami galėtume pasiekti net saulę, įvairiomis žibančiomis girliandomis puoštas tiltas, o kur dar įvairiausi tiltai automobiliams, pėstiesiems, traukiniams! Po džiugių ieškojimų mokiniams teko sužinoti tiltų tipus, kodėl ir iš kokių medžiagų statomi tiltai bei atlikti matematinę veiklą – sužinoti, kiek tiltų yra Panevėžio mieste. Nuomonės, skaičiai išsiskyrė, bet dauguma ( drauge su tiltais skirtais pėstiesiems ) suskaičiavo jų 10. Buvo mokinių, kurie įvardijo gatves, kur randasi šie tiltai ir net nufotografavo, atsinešė nuotraukėles. Na, o projektą vainikavo namuose su tėvelių pagalba sukurti, iš įvairių medžiagų sukonstruoti tiltai ir pristatyti klasės draugams. Nuoširdžiai dėkoju tėveliams už įsitraukimą, pagalbą vaikams, už nuostabius kūrybinius darbus! Tiltų paroda šią savaitę puošia Pradinę mokyklą. Kviečiame apsilankyti.
Mokytoja Audronė
Žalioji palangė
Vasario, kovo mėnesiais 3d klasės mokiniai dalyvavo pasaulio pažinimo tiriamosiose pamokose „Žalioji palangė“. Klasės bendruomenė paskelbė įvairių daržovių augalų lenktynes. Pamokų metu vaikai skaitė augalų auginimo instrukcijas, ieškojo saulėtos palangės, matavo palangės bei šiltnamio plotį, ilgį, lango aukštį, skaičiavo jų perimetrą, planavo, kiek ant palangės tilps vazonėlių, kiek jiems užpildyti reikės žemių, ugdė kantrybę stengdamiesi neperlaistyti augalų, kad jiems nepakenktų.
Ant klasės rytinės palangės įrengtame šiltnamyje varžėsi įvairiausių daržovių: moliūgų, žirnelių, pupelių, laiškinių svogūnų daigai. Gausiausiai sudygusius daigus retinome, o tvirčiausius pikavome į atskirus vazonus. Ateityje lauksime, kuris iš augaliukų pirmas pražys, užmegs vaisius, vertinsime daržovių formą, spalvą, kvapą, o rudenį – skonį. Didžiąją dalį daržovių daigų vaikai išsinešė į namus auginti toliau.
Šių lenktynių laimėtojai ir aktyviausi jų dalyviai – mūsų vaikai. Jie įgijo žinių, patyrė auginimo džiaugsmą stebėdami ir tyrinėdami augalus, mokėsi dirbti komandoje.
Mokytoja Jolita Bujokė
Dirbtinio sniego gamyba ir panaudojimas arba kai norisi dairytis į ledų vitrinas!
Ne, neišsigąskite, žiemos nekviečiame sugrįžti!
3b klasė jau ruošiasi pavasario ir vasaros skanumynams – ledams! Kovo 25 d. mokiniai gamino ledus. Šių, ne šaltų, sniego ledų gamyba paprasta, tereikia keletos ingredientų: sodos, plaukų kondicionieriaus, stiklinės ir dubenėlio. Sniego ledų gamyba mokiniams suteikė labai daug teigiamų emocijų, skatino kūrybiškumą bei nuteikė raminančiai.
Mokytojos Agnė ir Dora
Švenčiame inžinerijos mėnesį – saulės elektrinės
3c klasės mokiniai intensyviai domisi inžinerijos rūšimis. Kovo 22 d. klasėje lankėsi mūsų klasės mokinio Jokūbo tėtis Tadas. Mokiniai sužinojo inžinerijos rūšis, kad ji gali būti civilinė, automobilių, aplinkos, elektros, energetikos ir dar daugybę kitų. Plačiau buvo papasakota apie energetikos inžineriją. Susipažinome su alternatyvia energetika – saulės elektrinėmis. Sužinojome, kas sudaro saulės elektrinę, kur jos gali būti konstruojamos, kaip jos planuojamos, projektuojamos. Pamatėme, kas gali atsitikti, kai padaroma klaida. Pamokos metu mokiniams teko pasitikrinti gautas žinias ir atsakyti į užduodamus svečio klausimus. Aktyviausių mokinių laukė staigmena – dovanėlės. Nuoširdžiai dėkojame Jokūbo tėčiui.
Mokytoja Audronė
Būsime inžinieriais!
Kovo 14 d. 3a klasės mokinio Adomo Skaržausko tėvelis suorganizavo išvyką į HARJU ELEKTER UAB. Tai įmonė gaminanti unikalias elektrotechnines sistemas laivams ir pramonei. Mokiniai susipažino su elektros skirstymo ir valdymo įranga, įvairiomis elektros grandinėmis. Mechanikos inžinierė Sonatina Butėnienė paaiškino, kaip ši įmonė prisideda prie tvaresnės aplinkos kūrimo, atsakė į mokinių užduodamus klausimus. Aktyviausieji buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis. Dėkojame Adomo tėveliui už suorganizuotą išvyką į įmonę, kuri užtikrina visiems galimybę naudotis prieinama, patikima ir modernia energija.
Mokytoja Laimutė
Kartu su Panevėžiu švenčiame inžineriją
Kovo 22 d. 4a klasės mokiniai susipažino su inžinieriaus profesija. Laisvės aikštėje aplankyta mobili STEAM laboratorija – „Infomobilis“, kurio ilgis siekia net 17,5 m. Jame sumontuota moderni technika: 3D spausdintuvai, tekinimo ir frezavimo staklės, įvairūs mokomieji stendai. Darbuotojai pristatė technologijų ir inžinerijos svarbą, demonstravo, kaip veikia įrenginiai. Mokiniai suprato, kaip tai pritaikoma logistikoje, pramonėje, šiukšlių rūšiavime bei buitinėje aplinkoje. Visus sužavėjo robotas, kepantis blynus. Mindami dviratį, mokiniai turėjo pagaminti elektros energijos tiek, kad vienu metu degtų elektros lemputė, veiktų elektrinis virdulys ir garso kolonėlės. Atlikę šią užduotį suprato, kad daugiausia elektros energijos suvartoja elektrinis virdulys. Teko ne tik energingai pasportuoti, bet ir stebėti prietaisų parodymus, kad elektros būtų pagaminta nei per daug, nei per mažai. Mokiniai susipažino su fizikiniais reiškiniais, sužinojo, kas yra mechaninė galia ir sukimo momentas, elektronika, suprato, kokia yra matematikos nauda. Plėtė pažinimo, komunikavimo ir skaitmeninę kompetencijas.
Mokytoja Birutė
Simetrija aplink mus
Simetrija viena iš pagrindinių sąvokų matematikoje. Bet tikrai negalime nesutikti, kad ji taip pat yra svarbi rašyme, skaityme, mene, architektūroje. Tad kovo 12, 13, 18 dienomis 3 c klasės mokiniai dalyvavo patirtinėse matematikos pamokose „Simetrija aplink mus“. Susipažinę su teorine medžiaga, su ašine simetrija ir sužinoję, kad figūros gali turėti daugiau nei vieną simetrijos ašį, ėmėsi praktinės veiklos. Mokėsi nubrėžti simetrišką formą, simetrišką objektą, kūrė simetriškus piešinius. O mokyklos erdvėse, jos kiemo teritorijoje bei per fizinio pamoką eidami sportuoti į FK „Panevėžys“ stadioną ieškojo ir fotografavo simetriškus objektus. Simetrija taip pat formuojasi per piešimą, lipdymą. Tad dailės pamokose atliko kūrybinę užduotį „Velykinis margutis“. Mokiniai įsitikino, jog simetrija labai svarbi žmogaus gyvenime, kūrybinėje veikloje. Juk labai svarbu proporcingumas, pusiausvyra, darnumas.
Mokytoja Audronė

Finansų matematika

4c klasės mokiniai kovo 14 d. mokėsi valdyti savo finansus. Tikslui pasiekti atlikome daug darbų- išsiaiškinome, kas yra asmeninių finansų valdymas, biudžetas, kaip reikia taupyti ir atsakingai skolintis. Stebėjome prekių kainas parduotuvėse per išpardavimus, lyginom, svarstėm kaip geriau pirkti. Apsilankėme SEB banke, kur vadybininkė Aistė ekskursijos metu aprodė banko patalpas, papasakojo, ką dirba darbuotojai, kokias paslaugas gauna klientai. Sužinojome apie pinigų naudojimą nuo senųjų laikų, matėme pirmosios kupiūros, pagamintos Kinijoje, nuotrauką. Labai sudomino netikėti ir įvairūs žmonių naudoti atsiskaitymo būdai. Žaidėme linksmą žaidimą- kas yra poreikis, o kas noras. Darbuotoja Aistė papasakojo apie mokinių naudojamas banko korteles, kaip jas saugoti, kad ilgiau tarnautų . Sukūrėme vaikiškų banko kortelių dizainą- tokį, kuris būtų ryškus, linksmas, pastebimas, išskirtinis. Kas žino, gal pagal mūsų siūlymus kada nors bus gaminamos tokios kortelės.
Mokytoja Zita Nefienė

 

Rūšiuoju – vadinasi, skaičiuoju ir tausoju

3c klasėje įgyvendintas ilgalaikis STEAM projektas „Rūšiuoju – vadinasi, skaičiuoju ir tausoju“. Klasėje vyko pokalbis diskusija apie rūšiavimą, mokiniai žiūrėjo vaizdinę, garsinę medžiagą. Namuose dviejų savaičių laikotarpyje atliko tyrimą “Kokių atliekų namuose išmetu daugiausiai?”. Po tyrimo klasėje vyko aptarimas, diskusija. Paaiškėjo, kad per šį laikotarpį namuose daugiausiai buvo surinkta popieriaus atliekų. Projektinę veiklą tęsėme įdomia edukacija „Pirkdamas mąstau – rūšiuodamas taupau“ Panevėžio gamtos mokykloje. Ten mokiniai gilino žinias : susipažino su sutartiniais pakuočių ženklais ir sužinojo, kur juos rasti, pateikė rūšiavimo pavyzdžių iš savo namų, įvardino atliekų rūšiavimo naudą gamtai ir aplinkai. Draugiškai pasitarę, nusprendėme apsilankyti įmonėje AB „Panevėžio specialus autotransportas“. Buvome maloniai priimti ir supažindinti su labai reikalinga, svarbia, aktualia įmonės veikla, pamatėme šiuolaikišką miesto priežiūros darbams reikalingą specialios paskirties automobilių parką. Sužinojome, kad jau nuo kovo – balandžio mėnesio įmonėje bus renkamos žaliosios atliekos bei mieste statomi rudi konteineriai skirti biologinėms atliekoms – maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimui. Tad daugiabučių namų gyventojams bus dalinami maisto atliekų rūšiavimui skirti kibirėliai. Sužinota, pamatyta tikrai daug. Išvykos pabaigoje laukė atrakcija. Bandėme nuspėti bendrą klasės mokinių svorį. Spėliojome gal 500 kg, o gal 600 kg, daugiausiai – 800 kg. Mūsų visų spėjimai buvo klai-din-gi. Pasisvėrus paaiškėjo, kad bendras klasės mokinių svoris 1t 20kg! Buvo labai netikėta. Projektinę veiklą per dailės, technologijų pamokas užbaigėme darbeliu. Panaudodami skardines ir plastiko butelius visi pasigaminome pieštukines. Dabar svarbiausia drauge su suaugusiais tinkamai pritaikyti gautas žinias, o domėtis vykstančiais pokyčiais mūsų sparčiai kintančiame gyvenime.

Mokytoja Audronė

Tūkstantmečio mokyklos

Rūšiavimas – diskutuojame ir dalyvaujame edukacijose

Vasario mėnesį, prieš pat žiemos atostogas, 3b klasės mokiniai dalyvavo dviejose edukacijose – nuotolinės pamokos metu susipažino su rūšiavimo sąvoka, teisingu rūšiavimu, o teorines žinias mokiniai pritaikė, rūšiuojant savarankiškai, Gamtos mokykloje. 🌿
Mokiniai edukacijų
metu:
✅️susipažino su sutartiniais pakuočių ženklais, sužinojo, kur šiuos ženklus rasti;
✅️pateikė rūšiavimo pavyzdžių iš savo namų aplinkos;
✅️įvardino atliekų rūšiavimo naudą gamtai ir aplinkai;
✅️diskutavo apie žmogaus atsakomybę saugant ir rūpinantis gamta.
Galiausiai mokiniai pripažino, jog rūšiavimas reikalauja žinių, o siekiant išvengti netinkamo rūšiavimo į pagalbą kviečiasi suaugusiuosius – tėvelius, senelius, mokytojus. 🙂
Mokytojos Agnė ir Dora
STEAM projektas „Kiek kainuoja mano keksiukas?“
Ruošdamiesi Kaziuko mugei, 4a klasės mokiniai siūlė galimų prekių idėjas. Paaiškėjo, kad viena populiariausių prekių yra keksiukai. Iš jau turimos patirties žinoma, kad ne visiems pavyksta savo gaminius parduoti. Todėl vasario 26 d. – kovo 1 d. mokiniai atliko užduotis, padedančias apskaičiuoti keksiukų kainą. Aptarėme du receptus – šokoladinių ir su „Nutell“. Mokiniai manė, kad galbūt labiau bus perkami keksiukai su „Nutella“, taigi ir skaičiavo jų kainą. Pirmiausia, siekdami sutaupyti, ieškojo reikiamų akcinių produktų elektroninėse parduotuvėse. Apskaičiavo, kiek kainuoja visi produktai ir sužinojo, kad vieno keksiuko kaina – 35 centai. Dar pastebėjo, kad reikia pridėti papuošimo medžiagų, suvartojamos energijos, vandens, reikalingo išplauti indams kainą. Skanėstas bus parduodamas Kaziuko mugėje, tad pardavėjas nori pelno ir parduoti visas prekes. Tai kiek gi kainuoja vienas keksiukas? Siūlė įkainoti nuo 50 centų iki 1 euro. Pasibaigus mugei paaiškėjo, kad keksiukų po 1 eurą visų parduoti nepavyko, nes buvo pigesnių panašių gaminių.
Mokytoja Birutė
Simetrija aplink mus
Vasario 26, 28 d. 3a ir 3d klasių mokiniai dalyvavo patirtinėse matematikos pamokose „Simetrija aplink mus“. Mokiniai susipažino su simetrijos rūšimis, braižė simetrijos ašis, mokyklos aplinkoje, savo namuose, gamtoje ieškojo simetriškos bruožų. Trečiokai suprato, kad simetrija reiškia darną, grožį ir harmoniją.
Mokytojos Laimutė ir Jolita

 

Planuojame klasės remontą

Kovo 5 d. 4 b klasės mokiniai atliko taikomosios matematikos TŪM praktinę veiklą ,,Planuoju remontą. Plotas ir perimetras“. Mūsų klasės mokiniai nusprendė, kad būtiniausia klasėje perdažyti sienas. Darbo plano sudarymas ir eiga:
• klasės matavimas.
• sienų ploto ir perimetro skaičiavimas.
• remontui reikalingų priemonių kainų sužinojimas ieškant internetinėse parduotuvėse ir tariantis su tėveliais.
• Surinktos informacijos aptarimas ir bendro sprendimo priėmimas.
Iš šio projekto sužinojome, kad norint perdažyti klasės sienas mums kainuotų 265.87 Eur, jei darbus atliktume su tėvelių pagalba, o ne samdant darbuotojus. Šiai užduočiai atlikti prireikė 4 pamokų, tačiau supratome kaip reikia planuoti remonto darbus ir kiek tai kainuoja.
Mokytoja Vida

Sniegas pavasarį

Kovo 8 d. per gamtos mokslų pamoką 3a klasės mokiniai atliko eksperimentinį darbą „Dirbtinio sniego gamyba ir panaudojimas“. Sniego gaminimui naudojo du ingridientus: sodą ir plaukų kondicionierių.   Į  dubenį  supylė  3 stiklines sodos ir pusę stiklinės plaukų kondicionieriaus . Viską gerai išmaišė šaukštu. Kai pradėjo standėti, rankomis formavo  sniego gniūžtes, statė sniego senį. Iš pagaminto sniego galima formuoti arktines scenas, kurti koliažus. Toks darbas lavina kūrybiškumą, vaizduotę, atpalaiduoja, ramina.

Mokytoja  Laimutė

 

Mano svajonių kelionė po Lietuvą!
Vasario 28d. – kovo 6 d. 4a klasės mokiniai atliko TŪM patirtinę/taikomąją matematikos ilgalaikę užduotį „Mano svajonių kelionė po Lietuvą“. Buvusioje laikinojoje Lietuvos sostinėje daugybė unikalių objektų, todėl labai svarbu suplanuoti kelionės trukmę, maršrutą, apskaičiuoti išlaidas, sužinoti bent po 1-2 faktus apie lankytinus objektus. Detalus kelionės planas buvo padarytas per matematikos pamoką, o Kaune mokiniai naudodamiesi telefonais žemėlapiuose susidarė reikiamus maršrutus, atpažino nuotraukose esančius objektus, nuskaitę QR kodus rinko informaciją, fiksavo kelionės akimirkas. Aplankė sklulptūrą raidei Ė „Taškas“, nes tai vienintelė raidė, neturinti analogų jokioje kitoje pasaulio kalboje. Lankėsi nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje, kuris yra vienas seniausių ir didžiausių dailės muziejų Lietuvoje. Žiūrėjo VR filmą „Angelų takais“ ir dalyvavo edukacijoje „Pagauti Čiurlionio debesį“. Viena seniausių Lietuvos mūrinių pilių – Kauno pilis ir gido pasakojimas nukėlė visus daugiau nei 600 metų į praeitį. Nemuno ir Neries santakoje mokiniai sužinojo, kodėl saugomas negyvybingas medis – Santakos gluosnis. Visus nustebino du inžineriniai statiniai. Pirmasis – Simono Daukanto pėsčiųjų tiltas, laikomas įtemptų lynų. 1996 m. liepos 4 d. Valstybės dienos proga lakūnas Jurgis Kairys pirmą kartą pasaulyje legaliai praskrido po šiuo pėsčiųjų tiltu. Antrasis – Aleksoto funikulierius, vienas iš seniausių veikiančių virvinių bėginių keltuvų Europoje, o Kaunas – vienintelis miestas Baltijos šalyse, kur galima naudotis šia unikalia transporto priemone. Atlikdami užduotis mokiniai taikė matematikos ir IT gebėjimus artimoje aplinkoje, gilino socialinę ir pažinimo kompetencijas.
Mokytoja Birutė, socialinė pedagogė Lina
Projektas ,,Muilo gamyba ir istorija”
Kovo 8 d. su 4b klasės mokiniais nusprendėme patys pasigaminti rankų darbo muilą. Mums tai atlikti padėjo Saulės Paltanavičiūtės knyga ,,Eksperimentai vaikams” ir mokomieji filmai. Šis projektas apie muilo gamybą leido mokiniams sužinoti, kad muilo receptui daugiau nei 4500 metų ir tai buvo vienas pirmųjų žmonijos istorijoje chemijos produktų. Sumaišę aliejų, augalų pelenus ir tai pavirinę ant ugnies žmonės gavo netirpstančią medžiagą, kuri pašalina purvą. Šis receptas užfiksuotas ant šumerų molinės lentutės Vakarų Azijoje. Jie buvo pirmieji, kurie savo drabužius skalbė muilu. Mes taip pat galime pasigirti, kad savo gimtajame mieste, Panevėžyje, turime muilo fabriką, kuris savo veiklą vykdo nuo XX a.
Džiaugiamės, kad pavyko su tėvelių pagalba atlikti šį eksperimentą. Likome labai patenkinti savo pačių pagamintu produktu ir jautėmės kaip tie išradėjai šumerai.
Mokytoja Vida
Svajonių kelionė
4c klasės mokiniai kovo 4 d. atliko praktinės- taikomosios matematikos užduotį ,,Svajonių kelionė“. Ruošdamiesi kelionei pakartojom kelio ženklus, apžiūrėjom Panevėžio miesto planą, kokiomis gatvėmis teks keliauti nuo mokyklos iki Velžio kelio. Prisiminėm kelio- laiko- greičio uždavinius, nes turėjom suskaičiuoti žingsnius, laiką ir apskaičiuoti vidutinį greitį. Aplankėm ,,Pabėgimų kambarį“, kur susipažinome su dirbtinio intelekto kurtomis užduotimis. Nelengva buvo įveikti užkoduotas užduotis ir ištrūkti iš kambarių.
Mokytoja Zita Nefienė
Kiek kainuoja mano keksiukas?
Panevėžio pradinės mokyklos 4c klasės mokiniai vasario 28 d. – kovo 1 d. vykdė STEM projektą ,,Kiek kainuoja mano keksiukas?‘‘ Rinkom receptus, dalinomės . Daug darbo įdėjom, kol apskaičiavom produktų kiekių kainas. Pritaikėm žinias apie trupmenas, matinius skaičius, jų smulkinimą ir stambinimą. Keksiukus kepėm namuose, su šeimos pagalba. Pasiruošėm puikių kepinių mokyklos Kaziuko mugei. Dar apskaičiavom pelną ir planavom išlaidas. Buvo smagu!
Mokytoja Zita Nefienė
Gamtos mokslų tiriamasis darbas „Skęsta – tirpsta – plūduriuoja“
Vasario 9 d. 3a klasės mokiniai per gamtos mokslų pamoką sužinojo, kad popieriaus savybes ir paskirtį lemia žaliava, užpildai, priedai, gamybos technologija. Popieriaus gamybai naudojamas natūralus pluoštas celiuliozės pagrindu, dažniausiai gaminamas iš minkštos medienos masės. Kartais naudojamas medvilnės, lino ar kanapių pluoštas. Aptarėme gerai vaikams žinomas 7 popieriaus rūšis: rankšluostinis, laikraštinis, tualetinis, kepimo, rašomasis, kartonas, dovanų. Atliko tyrimą „Skęsta – tirpsta – plūduriuoja“ ir stebėjo, kurios popieriaus rūšys tirpsta , kurios skęsta, o kurios plūduriuoja vandenyje. Padarė išvadas, užpildė mokinio veiklos lapą.
Klasės mokytoja Laimutė
Projektas „Klasės remontas“
4a klasėje vyko apklausa „Apie mūsų klasę“. Tarp pasiūlymų, ką reikia klasėje pakeisti, kartojosi pastebėjimas, kad reikia remonto. Nemažai mokinių ir manė, kad jie patys galėtų nudažyti sienas. Tačiau nuo ko pradėti? Vasario 12 –14 d. atlikome patirtinę/taikomąją matematikos užduotį „Planuoju remontą. Plotas ir perimetras“. Mokyklos direktorės pavaduotoja ūkiui Rima paaiškino, kaip parenkami dažai ir grindų dangos. Pastatų priežiūros specialistas Rimantas parodė, kaip pamatuoti sienas, grindis, lubas bei patarė, kaip apskaičiuoti paviršių plotus, perimetrus, kaip apskaičiuoti reikiamus dažų, glaisto kiekius. Mokiniai sužinoję, kiek įvairių darbų reikės padaryti suprato, kad patys gali tik padėti planuoti remontą. Taigi, panaudoję IT gebėjimus sukūrė lenteles „Plotai ir perimetrai“, „Medžiagos, įrankiai, priemonės“ bei „Darbai“. Pasiskirstę į komandas, matavo klasės ilgį, plotį, aukštį, apskaičiavo sienų, lubų ir grindų plotus bei grindų perimetrą. Skirtingų prekybos centrų el. parduotuvėse ieškojo reikiamų prekių, skaičiavo, kiek jų reikės nupirkti. Apskaičiavo, kad tik medžiagoms ir priemonėms numatoma išleisti apie 2000 Eur. Suprato, kaip svarbu saugoti klasės patalpą, ją prižiūrėti. Mokiniai taikė ir gilino plotų ir perimetrų skaičiavimą artimoje aplinkoje, plėtė žinias apie erdvines figūras. Suprato, kaip matematikos žinios panaudojamos gyvenimiškose situacijose. Gerino bendravimo ir bendradarbiavimo bei komandinio darbo įgūdžius.
Mokytoja Birutė
Planuojame klasės remontą
Vasario 12 d. 4c klasės mokiniai atliko praktinės taikomosios matematikos užduotį -TŪM praktinę veiklą ,,Planuoju remontą. Plotas ir perimetras“. Ši užduotis ne tik sudomino, bet ir įtraukė mokinius sienų ploto ir perimetro skaičiavimams. Juk svarbu žinoti, kiek kainuos dažai ir visos kitos priemonės. Pirmiausia apie remonto darbų planavimą pasiklausėm tėvelių, mokyklos staliaus ir direktorės pavaduotojos ūkio reikalams. Rinkome informaciją ir dalinomės komandose. Tada sudarėme darbų planą. O jis išėjo ilgas. Pasiskirstėme užduotis ir ieškojome internetinėse parduotuvėse dažų, grunto, volelių, teptukų, apsauginės juostos, plėvelės baldams uždengti, dažytojo aprangos, akinių, pirštinių. Dar reikėjo išsiaiškinti, kokie dažai ir jų spalvos tinka būtent klasei. Išsirinkome kokybiškas ir nebrangias prekes, apskaičiavom jų kainas su nuolaidomis. Ir sužinojome, kad perdažyti klasės sienas kainuotų 130 eurų, jei darbus atliktume padėdami tėveliams. Užduočiai atlikti prireikė net 4 pamokų, bet buvo verta – pritaikėme daug matematinių žinių. Dabar vaikai žino, kaip nelengva ir nepigu atlikti remonto darbus, todėl reikia saugoti klasę, kad kuo ilgiau būtų švaru ir malonu joje mokytis.
Mokytoja Zita
Kiek sveria mano kuprinė?
Vasario 9 d. 3c klasės mokiniai atliko patirtinės / taikomosios matematikos ilgalaikę užduotį – TŪM praktinę veiklą „Kiek sveria mano kuprinė?”. Ši užduotis ne tik sudomino, bet ir įtraukė 3c klasės mokinius skaičiavimams, analizavimui, diskutavimui. O skaitydami lentelėje mokinių užrašytus duomenis ir braižydami diagramas, palietėme temą „Statistika mokykloje”. Yra kaip yra. Turime stengtis, kad kuprinių svoris mažėtų. Žinome, kad optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 – 15 proc. mokinio kūno masės. Deja… priemonių turime tikrai daug, bet juk ne kiekvieną dieną jų reikia. Aptarėme , kad visi mūsų mokiniai turime asmenines spinteles. Juk nereikalingas mokymosi priemones galime jose pasidėti, palikti. Juk tam jos ir skirtos. Svarbiausia susitarimus įgyvendinti, kad taptų įgūdžiu. Tai ir bus mūsų siekiamybė.
Primename pagrindinius reikalavimus keliamus mokyklinėms kuprinėms.
• Į mokyklą daiktus neštis tik mokyklinėje kuprinėje.
• Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens.
• Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 – 15 proc. moksleivio kūno svorio.
• Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno svorio.
• Kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai.
• Nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių; diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per laisvi.
• Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
Mokytoja Audronė
Edukacinės pamokos Panevėžio moksleivių namuose
Sausio 31 d.  3a klasės mokiniai vyko į Panevėžio moksleivių namus. Berniukai dalyvavo edukacinėje programoje „Mano pirmasis modelis“. Mokėsi pradinio lėktuvų
modeliavimo. Mokiniai susipažino su aerodinamikos principais, pasigamino nesudėtingus lėktuvų modeliukus.
Mergaitės dalyvavo edukacinėje programoje „Mokausi turistauti“. Susipažino su turizmo technikos elementais. Praktiškai išbandė laipiojimą alpinistine sienele, oro perkėlas, Išmoko naudoti
karabinus.
Mokytoja Laimutė
Matematika „RoboLabe“
Sausio 18 d. 3a klasės mokiniams matematikos pamoka vyko „RoboLabe“. Metodininkė Inga supažindino su robotu CLEMENTONI Mind Designer. Mokiniai mokėsi programuoti. Robotas užprogramuotas ant kilimėlio atliko reikiamus žingsnius link teisingų aritmetinių veiksmų skaičiavimo atsakymų. Mokiniai, dirbdami porose, įtvirtino sudėties, atimties, daugybos ir dalybos 1000 ribose skaičiavimo įgūdžius.
Mokytoja Laimutė

 

Turguje

Panevėžio pradinės mokyklos 3c klasės mokiniai gruodžio mėnesį visuomeninio ugdymo pamokose mokosi finansinio raštingumo. Temos įvairios: „Ar viską galiu nusipirkti?“, „Verslininkų darbai“, „Taupyti ar skolintis?“. Gruodis baigiasi, temos aptartos, įvairios užduotys atliktos. Tad išeitų temų įtvirtinimui iškeliavome į Panevėžio miesto centrinę turgavietę. Čia buvo surengta edukacinė pamoka, kurią pravedė Centrinio turgaus vadovė Asta Pačekajūtė. Pirmiausiai mokiniai buvo supažindinti su turgaviete, prekyba, neįprastomis, vaikams gan paslaptingomis ir jiems nematytomis prekėmis. Įtraukus, žaismingas direktorės Astos pasakojimas, darbo turguje specifikos bei prekių pateikimas, kai kurių darbuotojų ( pvz., žvejybos priemonės ) pristatymas susietas su jų pasiekimais, laimėjimais sužadino vaikų smalsumą, patraukė išskirtinį dėmesį. Bet svarbiausias edukacijos tikslas – mokyti vaikus ekonomiškai apsipirkti. Kadangi visai klasei turgaus vadovė įteikė 20 Eur, tai dar buvo labai svarbu, kad visa klasė priimtų vieningus sprendimus. Trečiokai vieningai sprendė, ką už šiuos pinigėlius bus galima įsigyti: pirkti daržoves, vaisius, mėsos gaminius, gėles. Čia problemų nekilo. Visi vieningai nusprendė – lašinių! Puiku. Lašinių, tai lašinių. Bet priėjus prie prekystalio pamatėme, kad jų yra įvairių. Tad įsigijome dviejų rūšių. Jei turime lašinių – reikia duonytės. O turguje jos pasirinkimas labai didelis. Juoda duonytė greit nukeliavo į mūsų krepšį, kurį susitikimo pradžioje gavome dovanų drauge su 2024 metų magnetiniais kalendoriukais. Bet čia laukė staigmena – šilta , forminė duonelė! Ją, už savo pinigėlius, nusipirko dauguma klasės vaikų. O prie šios duonelės vaikai užsinorėjo sviestuko. Tad pirmyn į pieno parduotuvėlę! Perkame, perkame, o pinigėlių vis dar turime – 6 eur. Tad dar įsigijome dviejų rūšių dešrytės. Po paskutinio pirkinio liko 0,40 cnt. Visi vieningai nusprendė, kad pinigėliai keliaus į klasės fondą. Tiek nusipirkti skanumynai, tiek šaltukas palietęs mūsų visų rankytes, kojytes paskatino skubėti į namučius – Pradinę mokyklą. O pakeliui kai kas už savo pinigėlius nusipirko spanguolių, nes mama prašė nupirkti šventiniam kisieliui, kai kas pirko šakotį ar dovanėles sesutei, broliukui. Taip pat gavome ‚magaryčių“: mandarinų, svogūnų prie lašinukų ir net … diržus, kad mūsų, o gal…tėčių kelnes prilaikytų, o gal jas papuoštų? Sužinojome naują žodį „magaryčios“, kurių gavome, nes buvome mandagūs, pasisveikinome, atsidėkojome, palinkėjome sėkmingos prekybos. Ir dar! Aplankėme Amelijos močiutę, kuri turguje prekiauja šiltomis, gražiomis striukėmis. Jei ne šaltukas, mes dar tikrai būtume pasibuvę. Yra pradžia, yra ir pabaiga. Atsidėkodami už puikią edukaciją vadovei Astai įteikėme drauge su tėveliais gamintus šventinius žibintus. O kas toliau? O toliau buvo skani, gardi, triukšminga puota klasėje! Nuoširdžiai dėkojame Ilonai Ilona Jakševičienė už tarpininkavimą ir nuostabiai edukatorei, Centrinio turgaus vadovei Astai Pačekajūtei.

Tūkstantmečio mokyklos

Mokytoja Audronė

„Įdomiausio sprendimo“ nominacija
Gruodžio 18 d. Panevėžio regioniniame STEAM atviros prieigos centre vyko verslumo skatinimo iniciatyvos „Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija“ baigiamasis renginys. Mūsų mokyklos komanda: Gabija Stakelytė, Barbora Lukoševičiūtė, Aistė Jučaitė, Liepa Defnė Seferoglu, Tėja Biraitė, Adelė Juknevičiūtė, Adomas Ragažinskas pristatė aukcione iš UAB Specagra „nusipirktą“ iššūkį – EKOLOGINIO ŪKIO VIZUALIZACIJĄ. Visą mėnesį mokiniai domėjosi, kokie yra ūkininkams taikomi pagrindiniai aplinkosauginiai ir klimatą mažinantys reikalavimai, ieškojo informacijos apie sėjomainą, vėjo jėgaines, saulės elektrines, kompostą, lankėsi tėvelių ekologiniuose ūkiuose. Mokiniai sukūrė net keletą ekologinių ūkių vizualizacijų. Šio iššūkio įdomybė ir atradimas – grybų „Liūto karčiai“ auginimas. Apie jų auginimo subtilybes mokykloje mokiniams papasakojo „Grybų fermos“ įkūrėjas A. Kiela.
Mūsų mokyklos komandai buvo įteikta „Įdomiausio sprendimo“ nominacija.
Mokiniai dovanų gavo BA-TU-TĄ!
Visus renginio dalyvius mokiniai vaišino iš ekologinio ūkio burokėlių iškeptu pyragu!
Renginio metu smagias kalėdines dainas dainavo mokyklos dainavimo studijos „Muzikos kūrybinė laboratorija“ mažieji dainininkai ir jų vadovė muzikos mokytoja Rūta Remenytė – Linkonė.
Nuoširdus AČIŪ UAB Specagra darbuotojams, mokytojoms Audronei, Editai, Birutei Zitai, Indrai, mokinių tėveliams už iššūkio sprendimų ieškojimus ir pagalbą kuriant ekologinių ūkių vizualizacijas.
Išmokome ir sužinojome labai daug!
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dalia
Foto Gediminas Kartanas
Panevėžio pradinės mokyklos mokytojos
Kai šildo ne tik kojinės…
Kalėdos yra viena iš labiausiai laukiamų švenčių pasaulyje. Advento laikotarpis skirtas susikaupimui, dėkingumui, gailestingumui. Eglutė yra vienas svarbiausių Kalėdų šventės atributų. Kai namuose pasklinda cinamono, imbiero, muskato ir gvazdikėlių aromatai, tai reiškia tik viena – gražiausios žiemos šventės jau beldžiasi į duris. Gruodžio 4 d. visi nuostabūs šie kvapai pasklido 3 c klasėje, nes buvo atidarytos meduolių dekoravimo dirbtuvėlės. Darbas reikalavo didelio kruopštumo, susikaupimo, juk dar reikėjo pro skylutes praverti juosteles ir jas surišti. Bet … laikas prabėgo akimirksniu. Kvepiantys, nuostabiai vaikų papuošti meduoliai kantriai laukė savo pakabinimo ant eglutės dienos. Pagaliau ta diena atėjo. Gruodžio 12 d. klasėje karaliavo džiugus klegesys, bruzdesys, dainos, nes atskubėję nykštukai statė, puošė savo klasės eglutę. Visi vaikų dekoruoti, nuotaikingi meduoliai pagaliau sulaukė savo dienos. O kad jiems nebūtų liūdna, tai šalia jų pakibo ir įvairiaspalviai, ryškūs saldainiai. O kokia šventė be vaišių! Sofija vaikus pavaišino namuose keptais kalėdiniais sausainiais su medumi, Marta visus pradžiuginu nuostabiu Kalėdiniu nameliu. Nuoširdžiai dėkojame visiems tėveliams už palaikymą, pagalbą. Išskirtinė padėka Aistės, Aleksandro, Sofijos, Martos mamytėms. Visi drauge esame stebuklingame šv. Kalėdų laukime. Tikrai… šildo ne tik kojinės.
Mokytoja Audronė
4a klasės mokinius šildo kartu gaminami pusryčiai
Tęsiant SpecAgros iššūkio projektą, 4a klasėje lankėsi ekologinio ūkio grybų augintojas A. Kiela. Jis papasakojo, kaip dauginasi grybai, parodė grybieną, ir dar niekam negirdėtus grybus-liūto karčiai. Mokiniai sužinojo, kad šie grybai labai naudingi žmogaus sveikatai. Įsidėmėjo, kad mikologija-tai mokslas apie grybus. Svečias į klasę atnešė įdomią užduotį-patiems užsiauginti grybų. Pagelbėti sutiko Gabijos šeima. Ir štai-pirmasis derlius jau klasėje. Grybai liūto karčiai subūrė šiltam bendravimui improvizuotoje virtuvėje. Ištyrinėję grybų išvaizdą ir kvapą, mokiniai pasigamino daržovių su grybais troškinį. Prisiminę artėjančių švenčių tradicijas, suprato, kad toks patiekalas tiktų ir Kūčių vakarienei. Kartu padirbėjus pusryčiai buvo ir sveiki, ir neapsakomai skanūs!
Mokytoja Birutė

4 klasių projektas „Ekokloginis ūkis“

„Pamokos matuojasi Panevėžį“. Ketvirtokai įgyvendino UAB „Specagra“ iššūkį.

Visą lapkričio mėnesį ketvirtų klasių mokiniai domėjosi, kaip veikia ekologiniai daržininkystės ūkiai. Jie konstravo, gamino maketus, ruošė pateiktis, atliko stebėjimus. 4b klasės mokiniai, nuvykę į daržininko Dariaus Morkūno ūkį, suprato, kad ūkininkas turi ne tik gerai prižiūrėti savo ūkį, bet ir naudotis informacinėmis technologijomis, kurios padeda greičiau ir lengviau atlikti darbus. Savo įgytą patirtį bei surinktą informaciją ketvirtokai pristatė vieni kitiems. Gilino komunikavimo, socialinę ir informacinių technologijų kompetencijas.

Mokytojos Zita, Vida ir Birutė

3 klasių projektas  „Ekologiniai daržininkystės ūkiai“
„Pamokos matuojasi Panevėžį“. 3a, 3b, 3c, 3d klasės įgyvendino UAB „Specagra“ iššūkį. Visą lapkričio mėnesį trečių klasių mokiniai domėjosi, kaip veikia ekologiniai daržininkystės ūkiai. Jie konstravo, gamino maketus iš nenaudojamų antrinių žaliavų bei pasitelkiant dirbtinį intelektą, ruošė pateiktis projektų pristatymams.
Padedami anglų kalbos mokytojų Dianos ir Jūratės sužinojo angliškus daržovių, ūkio inventoriaus pavadinimus. O su muzikos mokytoja Liudmila pasinėrė į ūkiui tinkamos muzikos paieškas. Įgytą patirtį bei įgytas žinias trečiokai perteikė vieni kitiems. Taip gilindami komunikavimo, socialinę ir informacinių technologijų kompetencijas.
Mokytojos Laimutė, Dora, Agnė, Audronė, Jolita, Diana, Jūratė, Liudmila
Robotukas padeda mokytis matematikos
Lapkričio 23 d. 4a klasės mokiniai Panevėžio robotikos centre „RoboLabas“ dalyvavo integruotoje pamokoje „Skaičiuok, programuok, keliauk!“ ir gilino matematikos bei informacinių technologijų žinias. Sužinojo, kaip CLEMENTONI Mind Designer Robotukas gali keliauti kilimėliu skaičiuodamas langelius. Atlikę matematikos užduotis, jas įsivertino surasdami atsakymus ant kilimėlio. Pagal gautų atsakymų seką programavo robotuko maršrutą. Dirbdami porose suprato tolerancijos, kantrybės ir atsakomybės svarbą. Pamokos metu mokiniai gilino matematinius gebėjimus, ugdėsi skaitmeninę bei pažinimo kompetencijas. Mokiniai- aktyvūs mokyklos veiklų ,,Technologijų pažangos mėnuo” dalyviai.
Mokytoja Birutė Kolinienė
Technologijų pažangos mėnuo
Lapkričio mėnuo Pradinėje mokykloje – „Technologijų pažangos mėnuo“. Tad 3c klasės mokiniai lapkričio 16 d. „RoboLabas“ centre susipažino ir draugavo su Ozobotu – mažu rutulio formos robotu. Užsiėmimo metu vaikai su Ozobot robotuku keliavo po Panevėžio miesto žemėlapį, aplankant įžymias, lankytinas Aukštaitijos sostinės vietas. Tai padaryti pavyko tik išmokus koduoti Ozobotą, kuris geba sekti linijas, atpažinti spalvas. Pasirodo parinkus tinkamą spalvų kodą galima valdyti roboto kryptis ir veiksmus. Išmokus valdyti robotą vaikai miesto žemėlapyje turėjo pasirinkti lankytinus objektus, susidaryti maršrutą. Teisingai užkoduotas robotas sekė sudarytu keliu aplankant žymius miesto objektus. O vaikams buvo skirta papildoma užduotis – žemėlapyje surasti Pradinę mokyklą. Ir dar… Labai džiugu ir jautriai malonu, kad užsiėmimą vedė „RoboLabas“ metodinė vadovė Klaudija Pelanytė, buvusi šios mokyklos ir tos pačios klasės mokinė. Kaip smagu, kai mokiniai savo žiniomis technologijų srityje aplenkia savo buvusius mokytojus. Tad buvusiai mokytojai teko patapti mokine.
Mokytoja Audronė

„Matuojamės“ UAB „Specagra“ iššūkį!
Panevėžio pradinės mokyklos mokiniai dalyvauja iniciatyvoje ,,Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija“. Panevėžio pradinės mokyklos komandos iššūkis – „pasimatuoti“ UAB „Specagra“ įmonę ir išsiaiškinus, kokie yra ūkininkams taikomi aplinkosauginiai ir klimatą kaitą mažinantys reikalavimai, sukurti ekologinio žemės ūkio vizualizaciją. Spalio 25 d. mūsų mokyklos 3–4 klasių mokinių komanda su mokytojomis buvo labai maloniai priimta šioje įmonėje. Vizito metu moksleiviams buvo aprodyta žemės ūkio technika, gyvulininkystės skyriaus įranga ir aptarta ekologiška žemės dirbimo svarba. Po apsilankymo įmonėje, komanda vyko į Daukniūnų žemės ūkio bendrovę, kurios viena iš veikos sričių – pieninių karvių auginimas. Bendrovėje mokiniai turėjo galimybę iš arti pamatyti kaip auginamos karvės, tiesiogiai stebėjo karvių šėrimo procesą bei pašarų ruošimo žiemai ūkio darbus. Buvo įdomu išgirsti pasakojimą, koks ūkis yra ekologiškas, kas tai yra inovatyvi žemdirbystė.
Ačiū UAB „Specagra“ darbuotojams Simonai Kazilionytei, Aušrai Eismontienei, Gintarui Balilioniui, Laurynui Nakui už nuoširdų priėmimą, informatyvų pasakojimą, dovanėles.
Daukniūnų ŽŪB už galimybę pasisvečiuoti jų fermose.
Mokytoja Edita

Pamokos matuojasi Panevėžį

Spalio 18 d. Pradinės mokyklos komanda: Tėja Biraitė, Barbora Lukoševičiūtė, Marta Doviataitė, Motiejus Barzda dalyvavo Panevėžio regioniniame STEAM atviros prieigos centre vykusioje verslumo skatinimo iniciatyvoje „Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija AUKCIONAS“. Mokiniai aukcione sudalyvavo puikiai ir aukcione nusipirko UAB Specagra iššūkį. Domėsimės ir aiškinsimės, kokie yra ūkininkams taikomi aplinkosauginiai ir klimato kaitą mažinantys reikalavimai, kursime ekologinio žemės ūkio vizualizaciją, kurioje atsispindės pasiūlymai ūkininkams, kaip tausoti gamtą ūkininkaujant. Darbo laukia daug! Bus įdomu!
Ačiū mokytojoms Editai ir Zitai!
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dalia
Tausojame aplinką ir atsakingai rūšiuojame atliekas
3d klasės mokiniai įmonėje AB „Panevėžio specialus autotransportas” ieškojo atsakymų į šiuos klausimus:
🌿Kodėl svarbu rūšiuoti atliekas?
🌿Kokios naujovės, susijusios su atliekų rūšiavimo atsiras Panevėžio mieste?
🌿Kaip rūšiuojamos atliekos?
🌿Ką galime padaryti, kad apsaugotume aplinką?
Ekskursijos metu mokiniai:
📣Sužinojo, kad atliekų rūšiavimas yra svarbus, nes taip galime apsaugoti aplinką nuo taršos.
📣Sužinojo, kad Panevėžio mieste netrukus atsiras naujos atliekų rūšiavimo konteinerių sistemos.
📣Stebėjo, kaip rūšiuojamos atliekos ir kaip paruošiamos vežti į perdirbimo gamyklas.
📣Diskutavo apie tai, kaip kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie aplinkos apsaugos.
Vizito metu mokiniai pasitikrino ir pagilino savo žinias apie aplinkosaugą ir atliekų rūšiavimą. 🌍♻💚
Mokytoja Jolita Bujokė ir karjeros specialistė Edita Strolienė

Nuotolinė pamoka „Miškas – klimato kaitos stabilizatorius“

Spalio 24 d.  3a, 3b, 3d klasių mokiniai dalyvavo nuotolinėje pamokoje „Miškas – klimato kaitos stabilizatorius“. Miškas ne tiktai gali, bet ir reikšmingai prisideda prie klimato kaitos švelninimo. Nuotolinėje pamokoje „Miškas – klimato kaitos stabilizatorius “ miškininkystės mokslų daktaras A. Tebėra supažindino su miško nauda gamtai. Miškas naudingai atlieka gamtai svarbias funkcijas, jis yra vandens apytakos reguliatorius, gerina miško dirvožemį, saugus prieglobstis gyvūnijai. Taip pat susipažinome su miškininkystės profesijos ypatumais.

Mokytojos Jolita Bujokė, Laimutė Žukauskienė, Dora Naugžemienė

 

 

Matematika kitaip
Spalio 16 d. 4b klasės mokiniai lankėsi Panevėžio robotikos centre RoboLabas. Mokiniai vykdė trumpalaikį projektą  ,,Matematiniai veiksmai”. Buvo įdomu ne tik skaičiuoti, bet ir gautus atsakymus pasitikrinti su robotukais. Vaikai buvo patenkinti integruota pamoka kitokioje erdvėje.
Mokytoja Vida

Ar tikrai meilė vaikšto keturiomis kojomis?!

Spalio 4 d. Pasaulinė gyvūnų globos diena. Tad spalio 3 d. 3c ir 4a klasių mokiniai džiugiai nusiteikę išvyko į Dubingių žirgyną, Molėtų rajone bei Triušiukų slėnį, Utenos rajone.

Nuostabi aplinka, japoniškas sodas, mini zoologijos sodas su įvairiausias gyvūnais ir paukščiais sužavėjo ne tik mokytojas, bet ir vaikus. Bet pati nuostabiausia atrakcija – pasijodinėjimas žirgais manieže. Taip pat visi mielai vaišinomės ką tik iškeptais kibinais bei sultiniu. Nuvykus į Triušiukų slėnį, džiaugėmės, grožėjomės bei glostėme, nešiojome nuostabius pūkuotus gyvūnėlius – triušiukus. Pamatėme daugiau nei 50 skirtingų triušių bei triušiukų veislių bei pasigrožėjome Lietuvoje gyvenančiais įvairiais  gyvūnais.

Puikus oras kelionę dar labiau praskaidrino. Grįžome vėlai ir pavargę, bet laimingi.

Mokytojos Audronė, Birutė ir Lina

Ar tikrai meilė vaikšto keturiomis kojomis?

Artėjant Pasaulinei gyvūnų globos dienai, 3a ir 3d klasių mokiniai rugsėjo 28 d. vyko į Dubingių žirgyną, Molėtų rajone ir apsilankė Triušiukų slėnyje, Utenos rajone.

Dubingių žirgynas išsiskiria ne tik gamta, kurioje yra įsikūręs, bet ir savo architektūriniu unikalumu. Didžiulis 1500 kv. m. apvalus maniežas su unikaliomis ir originaliomis medinėmis stogo konstrukcijomis, jaukiu apšvietimu, maniežu ir gardais – arklių namais bei mini zoologijos sodu.

Mini zoologijos sode mokiniai grožėjosi auginamais elniais, danieliais ir muflonais, gražuolėmis alpakomis, poniais ir mini arkliukais, mini ožkytėmis ir avimis, greitakojais stručiais, kupranugariais, išdidžiai vaikštinėjančiais povais. O ežero saloje laisvai bėgiojančiais triušiais ir įvairių veislių vištomis. Vaikus sužavėjo ežere plaukiojančios muskusinės antys ir juodosios gulbės.

Mokiniai turėjo galimybę jodinėti žirgais manieže.

Nuvykę į Triušiukų slėnį, apžiūrėjome eksponuojamus daugiau nei 50 skirtingų triušių ir triušiukų veislių. Triušiukų slėnyje taip pat pasigrožėjome Lietuvoje gyvenančiais bei egzotinių šalių gyvūnais.

Kelionėje mus lydėjo vasariškai saulėtas oras ir gera nuotaika.

Mokytojos Laimutė ir Jolita

Pasaulinė širdies diena
Rugsėjo 29 d. Pasaulinė širdies diena. Tad 3c klasės mokiniai aktyviai dalyvavo akcijoje „Pažink savo širdį“ Laisvės aikštėje. Išklausę Panevėžio savivaldybės atstovų sveikinimo žodžio, pasižiūrėję linijinių šokių kolektyvo „Pozityvas“ programą, dalyvavome įvairiose sveikatingumo veiklose: matavomės AKS, dalyvavome sveikatos viktorinoje, pirmosios pagalbos užsiėmime, vaišinomės žolelių arbata. Taip pat mielai įsijungėme į žaismingas veiklas: ant veidelių vaikai piešėsi širdeles, kai kas lankstė balionus, pūtė muilo burbulus, šoko, žaidė. Bet fizinės veiklos – buvo pačios įdomiausios: KANGO JUMPS, ZUMBA vaikams ir… Diskgolfo pamoka – JĖGA. Ačiū Arūnui Balčiūnui už aktyvinimą ir PRIZUS!!! Ir kaip malonu jau žingsniuojant “ į namus“ (Pradinę mokyklą) dar susimojuoti su mokinės Aistutės mama, dirbančia miesto „Širdyje“. Žengiame į savaitgalį džiugiai, su puikia nuotaika ir visiems tariame – Saugokime, stiprinkime savo sveikatą bei širdelę. Už informaciją dėkojame mūsų mokyklos sveikatos priežiūros specialistei Stanislavai Kabelienei.
Mokytoja Audronė

 

Pipirinės mažieji žingsneliai

Balandžio 28 d. 4b klasės dailės ir technologijų pamoka ,,Pipirinės mažieji žingsneliai‘‘ vyko ,,Atradimų‘‘ klasėje. Jos metu mokiniai tyrinėjo, kaip galima be dirvožemio išauginti daigelius. Aptarė sąlygas, reikalingas augalui augti bei augalų vystymosi eigą. Patys mokiniai sėjo ir prisiėmė atsakomybę už sėjinukų priežiūrą.

Mokytoja Daiva Zakarauskaitė

Šeima rūšiuoja – aplinką tausoja

Gegužės 3 d. Panevėžio pradinėje mokykloje vyko aplinkosaugos skatinimo renginys 3 klasių mokiniams „Šeima rūšiuoja – aplinką tausoja“ . Aplinkos apsaugos departamento pareigūnės iš Vilniaus Karolina Tichomirova ir Monika Žilėnienė mokiniams pasakojo apie gamtos apsaugą, tausojimą, gamtos išteklių vartojimo procesus, didėjančio vartojimo pasekmes – susidariusių atliekų rūšiavimą ir perdirbimą. Taip pat apie gyvosios gamtos svarbą ir apsaugą.

Dalyvaudami viktorinoje ir aktyviai atsakinėdami į klausimus mokiniai pasitikrino ir gilino atliekų rūšiavimo žinias. Aktyviausi buvo apdovanoti prizais. Renginiui persikėlus į mokyklos kiemą, kuriame su tarnybiniu automobiliu mokinių laukė aplinkosaugininkas Marius Kazlauskas, mokiniai susipažino su aplinkosaugininko profesija, sužinojo, ką veikia aplinkosaugininkai, gyvai susipažino su aplinkos apsaugos pareigūnų darbo priemonėmis. Džiaugiamės, kad prie aplinkosauginių veiklų aktyviai prisidėjo ir trečiokų šeimos, kurios rinko senas baterijas ir saugiam sunaikinimui aplinkosaugininkams perdavė net 40 kg pasenusių ir nebenaudojamų baterijų! Net apie 20 kg senų baterijų sunešė 3a klasės mokiniai!

Dėkojame aplinkosaugininkams Karolina Tichomirovai, Monika Žilėnienei ir Mariui Kazlauskui už bendradarbiavimą ir šviečiamąją veiklą.

Karjeros specialistė Edita Strolienė, trečiokų mokytojos Birutė, Zita ir Vida

Ar žinai kas yra ,,Magiškasis kvadratas“?

Panevėžio pradinės mokyklos trečiokai dalyvavo Kultūros paso siūlomoje pamokoje „Magiškieji kvadratai“. Matematikos edukacijoje mokiniai tyrinėjo matematikos vingrybes, išbandydami savo loginio mąstymo galias atliko įvairias kūrybines užduotis. Sužinojo apie tokias asmenybės kaip Leonardas da Vinčis, M.C Echeris, Alberthas Diureris bei jų darbai matematikos, inžinerijos, meno kontekste. Nagrinėjami kultūrinę vertę turintys matematiniai dalykai: magiškieji kvadratai, jų istorija ir net sakralinis kontekstas. Susipažinę su magiškųjų kvadratų kūrimo būdais bandėme patys sukurti savo kvadratą. Labai džiaugėmės dovanų gavę suvenyrą – medinį vėžliuką su magiškais simboliais.

Trečiokų mokytojos

Informacija atnaujinta: 2025-04-18

Skip to content